logo-1
Search
Close this search box.

لکه بینی در بارداری چند روز طول می کشد

در دوران بارداری خونریزی و لکه بینی در بارداری امری شایع است. در حدود 25% از زنان باردار در طول این دوران لکه بینی در بارداری را تجربه خواهند کرد. برخی از افراد که تجربیات لکه بینی در بارداری را چندبار داشته اند دچار اضطراب برای سقط جنین می شوند. عموما این سوال برای مادران باردار وجود دارد که لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟ در این مقاله از سایت دکتر فاطمه موحد می خواهیم به پرسش و پاسخ لکه بینی در بارداری بپردازیم با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تفاوت بین خونریزی و لکه بینی در بارداری چیست؟

احتمال داشتن خونریزی و یا لکه بینی در تمام دوران بارداری تا زایمان وجود دارد و طبیعی است. اما میزان این خونریزی حائز اهمیت است. لکه بینی در بارداری در حالتی اتفاق می افتد که چند قطره خون بر روی لباس زیر مشاهده کنید و ادامه دار نباشد. اما خونریزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون شدیدتر باشد، به اندازه ای که برای جلوگیری از خیس شدن لباس زیر به یک آستر یا پد بهداشتی نیاز دارید. در این حالت بهتر است برای بررسی دقیق به پزشک متخصص مراجعه کنید.

لکه بینی در بارداری

علت لکه بینی در بارداری

همانطور که گفته شد داشتن لکه بینی در بارداری ماه اول طبیعی است و می تواند به دلایل زیر لکه بینی مشاهده شود:

 • داشتن رابطه جنسی
 • عفونت
 • تغییرات هورمونی
 • تغییرات در دهانه رحم
 • آزمایشات دوران بارداری
 • سقط جنین
 • حاملگی خارج رحمی
 • بارداری مولار

لکه  بینی بعد از نزدیکی در بارداری

برقراری رابطه جنسی در سه ماهه اول بارداری مشکلی ندارد و با رعایت نکاتی که درباره پوزیشن های مناسب با توجه به رشد شکمتان در دوران بارداری توسط متخصص زنان به شما داده شده است می تواند صورت گیرد. با این حال ممکن است عوارض جانبی مانند لکه بینی واژینال یا خونریزی بعد از رابطه جنسی را تجربه کنید.

لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟

لکه بینی در اصطلاح به حالتی گفته می شود که خونریزی سبک واژینال در حد چند قطره اتفاق بیفتد. عموما خونریزی واژینال در خارج از دوران قاعدگی نگران کننده است اما در مورد لکه بینی در بارداری ماه اول و سه ماهه اول بارداری طبیعی است. تقریبا الی 10 الی 14 روز بعد از لقاح، تخمک بارور شده به رحم می رسد و به دیواره داخلی رحم می چسبد. معمولا لانه گزینی باعث خونریزی و ایجاد لکه بینی در بارداری می شود.

حال این سوال وجود دارد که لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟

به طور معمول این لکه بینی ناشی از لانه گزینی بین چند ساعت تا چند روز طول می کشد. اما ممکن است برای برخی از خانم ها مدت طولانی تری تجربیات لکه بینی در بارداری ادامه دار باشد. لکه بینی می‌تواند در هر مرحله‌ای از بارداری رخ دهد اما معمولا در سه ماهه اول( هفته 1 تا 12 بارداری) رخ می‌دهد.

درمان خونریزی در بارداری

درمان لکه بینی در بارداری بستگی به علت وقوع آن دارد. در بیشتر مواقع درمان خونریزی در بارداری استراحت می باشد اما با این حال بهتر است برای بررسی دقیق به بهترین متخصص زنان در شیراز یا دیگر شهرها مراجعه نمایید. برای درمان لکه بینی بارداری ممکن است درمان های زیر به شما توصیه شود:

 • مدتی از کار مرخصی بگیرید و در منزل استراحت مطلق باشید
 • از رابطه جنسی، دوش گرفتن و استفاده از تامپون خودداری کنید
 • اگر خونریزی شدید دارید، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان یا جراحی داشته باشید
 • ممکن است برای کمک به محافظت از کودک در برابر بیماری Rh به دارو نیاز داشته باشید

توضیحات: بیماری Rh زمانی است که خون مادر و خون نوزاد ناسازگار است. این بیماری می تواند مشکلات جدی – حتی مرگ – برای جنین ایجاد کند.

اقدامات لازم هنگام مشاهده لکه بینی در بارداری

در صورت مشاهده هرگونه خونریزی در بارداری و حتی لکه بینی بارداری، فورا به متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی و معاینات لازم انجام شود. به احتمال زیاد پزشک متخصص میزان باز شدن دهانه رحم را جهت اطمینان از سقط نشدن جنین معاینه می کند. با بررسی از طریق سونوگرافی و اطمینان از وجود ضربان قلب جنین، شانس ادامه‌ بارداری افزایش می‌یابد. بسته به علت خونریزی در هر فرد، دارو درمانی و مراقبت‌هایی از جمله نداشتن نزدیکی و یا پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین توصیه می‌شود. برخی موارد نیز ممکن است استراحت مطلب و حتی بستری در بیمارستان تجویز شود. در صورت شدید بودن خونریزی و به خطر افتادن جان جنین یا مادر، ختم بارداری اعلام می شود.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *