logo-1
Search
Close this search box.

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند

زایمان طبیعی به انجام زایمان واژینال بدون داروی مسکن یا مداخلات پزشکی معمول گفته می شود. زایمان طبیعی از گذشته مرسوم بوده است و امروزه نیز به دلیل مزایایی که دارد همچنان یک گزینه انتخابی محبوب برای خانم های باردار می باشد. در زایمان طبیعی نوزاد از کانال واژن متولد می شود و در این روش از داروی بیهوشی استفاده نمی شود. در ادامه این مطلب می خواهیم بیشتر به زایمان طبیعی، مزایای زایمان طبیعی، انتخاب زایمان طبیعی یا سزارین، عوارض زایمان طبیعی و … بپردازیم. با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی در شیراز

مزایای زایمان طبیعی

زمانی که روش زایمان طبیعی را انتخاب می کنید باید این را بپذیرید که از زمانی که درد زایمان را احساس می کنید تا زمانی که نوزاد خود را در آغوش بگیرید درد شدیدی را احساس خواهید کرد. اما با این حال به دلیل مزایایی که زایمان طبیعی برای سلامت مادر و نوزاد دارد همچنان یک گزینه محبوب برای خانم های باردار می باشد. مزایای زایمان طبیعی عبارتند از:

 • بیشتر تکنیک های زایمان طبیعی تهاجمی نیستند، بنابراین احتمال آسیب یا عوارض جانبی کمی برای شما یا کودکتان وجود دارد
 • در زایمان طبیعی به دلیل عدم استفاده از داروی بیهوشی و مسکن بعد از عمل احساس بهتری خواهید داشت
 • در زمان تولد نوزاد مادر هوشیار است و روند زایمان و تولد نوزاد را متوجه می شود
 • در حین زایمان برای کاهش استرس همسرتان می تواند در اتاق عمل همراه شما باشد
 • زایمان طبیعی به دلیل عدم استفاده از دارو برای نوزاد نیز مفیدتر است

عوارض زایمان طبیعی

باید بدانید که زایمان طبیعی درد زیادی را به همراه دارد. بنابراین در صورتی که تحمل درد شدید را ندارید بهتر است از روش زایمان سزارین در شیراز استفاده کنید. از طرفی امکان بروز مشکلاتی مثل افتادگی رحم، شل شدن و گشاد شدن واژن و … وجود خواهد داشت. البته برای رفع مشکلات شل شدگی و افتادگی واژن عمل تنگ کردن واژن در شیراز توسط دکتر فاطمه موحد و در دیگر شهرها توسط پزشکان با تجربه و ماهر انجام می شود که می توانید پس از زایمان طبیعی درخواست انجام این عمل جراحی زیبایی زنان را نیز داشته باشید. برخی از عوارض زایمان طبیعی عبارتند از:

 • پارگی پرینه
 • مشکلات بند ناف
 • خونریزی بیش از حد
 • ضربان قلب غیرطبیعی نوزاد
 • افتادگی رحم و مثانه
 • تشدید هموروئید
 • و …

چطور درد زایمان طبیعی را مدیریت کنم

مطمئناً درد بدون دارو بیشتر است، اما بدن انسان ساز و کار شگفت انگیزی دارد. افزایش درد باعث می شود بدن مقدار بیشتری اندورفین ترشح کند که منجر به کاهش درک شما از درد می شود.
با شرکت در کلاس‌های زایمان، خواندن کتاب‌هایی در این زمینه و تمرین تکنیک‌های تنفس و آرامش، برای زایمان طبیعی آماده شوید. زمانی که زمان زایمان طبیعی فرا می رسد، روش های زیادی برای کنترل درد وجود دارد که شامل ماساژ، هیپنوتیزم و آب درمانی می شود.

روش های زیادی برای زایمان طبیعی از زایمان در آب تا زایمان در خانه با ماما وجود دارد. اگر مطمئن نیستید که زایمان طبیعی راهی است که باید انجام دهید و نگران هستید که ممکن است درد شما خیلی زیاد باشد، می توانید روش های آسان تر مثل زایمان سزارین در شیراز و … را برای تولد نوزاد خود انتخاب کنید.

زایمان طبیعی از نزدیک

تعداد بخیه در زایمان طبیعی

با توجه به انعطاف پذیری بالا و خاصیت ارتجاعی واژن در طی زایمان طبیعی پارگی وجود نخواهد داشت و عموما نیازی به بخیه زدن نیست. اما در حالتی که پارگی اتفاق افتاده باشد امکان دارد از بخیه در عمل جراحی استفاده شود با این حال تعداد بخیه در زایمان طبیعی کمتر از زایمان سزارین است و به صورت جزئی از آن استفاده می شود که بعد از گذشت مدت کوتاهی بهبود می یابد.

زایمان طبیعی چقدر درد دارد؟

زایمان طبیعی به دلیل عدم استفاده از داروی بی حسی و بیهوشی همراه با درد شدید می باشد. اما با این حال میزان درد زایمان طبیعی برای هر فرد متفاوت است. با توجه به قدرت بدنی و میزان تحمل درد در هر فرد میزان درد در زایمان طبیعی نیز متفاوت می باشد. طبق تحقیقات انجام شده تجربه زایمان طبیعی در افراد مختلف متفاوت بوده و میزان دردی که هر فرد احساس کرده است با فرد دیگر متفاوت است. در زمان زایمان طبیعی رحم منقبض می شود و درد شدیدی را در ناحیه لگن احساس خواهید کرد. در صورتی که از بی حسی اپیدورال استفاده شود مادر هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند؟

یکی از مهم ترین نکاتی که در راحتی زایمان طبیعی موثر است داشتن آرامش است. بهتر است استرس و اضطراب خود را مدیریت کنید تا درد کمتری احساس کنید. از طرفی خانم هایی که به طور منظم ورزش و فعالیت بدنی دارند نیز زایمان طبیعی راحت تری را تجربه می کنند. برای داشتن زایمان طبیعی آسان تر می توانید درخواست بی حسی اپیدورال نیز از متخصص زنان خود داشته باشید.

برای مشاوره آنلاین با بهترین متخصص زنان در شیراز دکتر فاطمه موحد می توانید از طریق سامانه ماوراطب اقدام کنید. همچنین جهت مشاهده نمونه کارهای دکتر فاطمه موحد و رضایت بیماران به پیج اینستاگرام پزشک مراجعه کنید.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *