logo-1
Search
Close this search box.

درمان کیست تخمدان با قرص LD

درمان کیست تخمدان با قرص ال دی یکی از روش‌های بسیار ساده و کم خرج است. اما این دارو نباید به صورت خودسرانه مصرف شود و حتماً باید پزشک متخصص زنان با بررسی نوع کیست آن را تجویز کند. در بسیاری از موارد درمان کیست تخمدان با قرص ال دی موفقیت آمیز است. اما گاهی دیده شده که این قرص‌ها نه تنها به رفع کیست کمک نمی‌کنند بلکه باعث بروز مشکلات بزرگ‌تر می‌شوند. در ادامه بیشتر راجع به درمان کیست تخمدان با قرص ضد بارداری صحبت خواهیم کرد.

آیا قرص ال دی کیست تخمدان را برطرف می‌کند؟

در پاسخ به این سوال پرتکرار که آیا قرص LD کیست تخمدان را برطرف می‌کند یا خیر، باید بگوییم که در برخی موارد مصرف این قرص می‌تواند در درمان کیست موثر باشد. اما در مواردی هم دیده شده که قرص ال دی نه تنها کمکی به درمان کیست تخمدان نکرده‌ بلکه باعث تغییر در رشد کیست و سایز و اندازه آن نیز شده است.

در مواردی که کیست تخمدان به دلایل هورمونی ایجاد شده باشد مصرف قرص ال دی می‌تواند در درمان آن موثر باشد. اما در غیر این صورت قرص LD کارایی خاصی ندارد. نتیجه درمان یا عدم درمان با قرص‌های ال دی ضد بارداری معمولاً پس از مصرف این قرص مشخص می‌شود. اما اینکه مصرف این قرص‌ها به نفع شماست یا خیر تنها توسط متخصص زنان تشخیص داده می‌شود.

درمان کیست تخمدان با قرص ال دی چگونه است؟

درمان کیست تخمدان با قرص ال دی که یک قرص ضد بارداری محسوب می‌شود تنها برای کیست‌های هورمونی مناسب است. این قرص برای متوقف کردن تخمک گذاری مصرف می‌شود. قرص ال دی اجازه نمی‌دهد که حتی تخمک از جای خود تکان بخورد بنابراین از ایجاد کیسه‌های پر آب یا فولیکول جلوگیری می‌کند.

برای درمان کیست تخمدان با قرص ضدبارداری باید بدانید که این قرص از تخمک گذاری جلوگیری می‌کند و به این ترتیب مانع از ایجاد کیست می‌شود. این قرص‌ به شکل دوره‌ای و طبق یک برنامه مشخص، به صورت روزانه یک عدد مورد مصرف قرار می‌گیرند.

آیا همه انواع قرص‌های ضد بارداری برای درمان کیست تخمدان موثر‌اند؟

راجع به اینکه آیا همه انواع قرص‌های ضد بارداری برای درمان کیست تخمدان موثر هستند یا خیر؟ باید بگوییم که تمامی داروهای ضد بارداری از دو هورمون تشکیل شده‌اند. این هورمون شامل استروژن و پروژسترون می‌شوند.

همانطور که می‌دانید کیست‌های تخمدان به دلیل تغییر هورمون‌های بدن خانم‌ها و عدم تعادل در آن‌ها ایجاد می‌شوند. بنابراین مصرف قرص‌های ضدبارداری با تنظیم اختلالات هورمونی، افزایش سطح استروژن و کاهش میزان پروژسترون باعث تنظیم هورمون‌های بدن و رفع کیست تخمدان می‌شود. البته این موضوع برای کیست‌هایی صدق می‌کند که به دلیل اختلالات هورمونی به وجود می‌آیند.

دوره مصرف قرص ال دی برای کیست تخمدان

دوره مصرف درمان کیست تخمدان با قرص ال دی (LD) معمولاً ۳ تا ۶ ماه و بنا به سایز و اندازه کیست و شرایط بدنی افراد توسط پزشک تجویز می‌شود. در صورتی که این قرص را برای از بین بردن کیست و تنظیم هورمون‌های بدنتان مصرف می‌کنید باید بعد از مصرف هر بسته که شامل ۲۱ عدد قرص می‌شود، یک هفته استراحت کنید. سپس دوباره بسته دوم را آغاز کنید و به طور منظم شبی یک عدد از آن استفاده کنید.

در این شیوه مصرف، دیگر کاری به تاریخ و زمان پریود ندارید و همان یک هفته استراحت کافیست. اگر پس از اتمام دوره و انجام سونوگرافی کیست برطرف نشود روش‌های درمانی دیگری از طرف پزشک متخصص تجویز می‌شود.

در نهایت مصرف قرص ال دی مفید است یا مضر؟

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم درمان کیست تخمدان با قرص LD تنها در صورتی موثر خواهد بود که کیست شما از نوع هورمونی باشد. در واقع کیست‌ها انواع مختلفی دارند و بسته به نوع کیست، درمان‌های مختلفی توسط پزشک متخصص زنان در نظر گرفته می‌شود. مصرف قرص ال دی به دلیل داشتن هورمون‌های استروژن و پروژسترون با تاثیرگذاری بر ترشح هورمون‌های بدن، باعث کوچک شدن یا از بین رفتن کیست تخمدان می‌شود. البته در برخی موارد نیز ممکن است نه تنها مصرف این قرص تاثیری در درمان مشکل نداشته باشد بلکه باعث تشدید آن و افزایش سایز کیست شود. بنابراین مصرف آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود.

آیا درمان کیست تخمدان با قرص ال دی باعث چاقی می‌شود؟

خیر. این قرص به خودی باعث چاقی نمی‌شود. اما با تاثیرگذاری بر اشتها و افزایش اشتها می‌تواند باعث ایجاد اضافه وزن و چاقی شود.

آیا مصرف قرص ال ای دی برای درمان کیست تخمدان باعث عفونت واژن می‌شود؟

خیر مصرف این دارو باعث ایجاد عفونت در بدن نمی‌شود. اما در برخی موارد خاص ممکن است زمینه ابتلا به بیماری‌های قارچی را افزایش دهد.

اگر برای درمان کیست تخمدان با قرص ال دی قرص‌ها را به طور منظم مصرف نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

مصرف نامنظم این قرص باعث خونریزی‌های خفیف و شروع دوره قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. چرا که در این حالت تخمدان تخمک بیشتری آزاد می‌کند.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *