logo-1
Search
Close this search box.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟⚡

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس رایج است که قسمت های مختلف بدن شما را تحت تاثیر  قرار دهد. ویروس پاپیلومای، دستگاه تناسلی شما را تحت تاثیر قرار میدهد، در واقع HPV یک نوع عفونت است که از طریق تماس پوست منتقل می شود. برای آشنایی با ویروس HPV تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ویروس-پاپیلومای

ویروس پاپیلومای انسانی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هر فردی در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک پوست مبتلا می شود.

 علائم ویروس پاپیلومای انسانی

علائم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با توجه به نوع عفونت HPV می تواند متفاوت باشد. برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • زگیل تناسلی: این مورد یکی از قابل تشخیص ترین علائم عفونت HPV است. آنها به صورت برجستگی های کوچک، گوشتی یا خاکستری در ناحیه تناسلی، از جمله آلت تناسلی، واژن، مقعد یا کشاله ران ظاهر می شوند.
 • پاپ اسمیر غیر طبیعی: در زنان، نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر ممکن است نشان دهنده عفونت HPV باشد. این لزوما به این معنی نیست که زگیل های قابل مشاهده وجود دارد.
 • تغییرات دهانه رحم: برخی از انواع پرخطر HPV می توانند تغییراتی در سلول های دهانه رحم ایجاد کنند، که ممکن است در طی تست پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی تشخیص داده شود.
 • ضایعات در سایر قسمت های بدن: HPV می تواند باعث ایجاد زگیل در نواحی دیگر بدن مانند دست ها، انگشتان، پاها یا دهان شود.
 • خارش یا ناراحتی: برخی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است خارش یا ناراحتی را در ناحیه آسیب دیده تجربه کنند.
 • بدون علامت: بسیاری از افراد آلوده به HPV هیچ علامت قابل توجهی را تجربه نمی کنند و ممکن است ناآگاهانه ویروس را به دیگران منتقل کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که برخی از انواع عفونت های HPV می توانند منجر  به مشکلات سلامتی جدی تری مانند سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان هایی شوند که بر اندام های تناسلی، مقعد، گلو یا دهان تاثیر  می گذارد.

برای تشخیص عفونت HPV چه آزمایشاتی می توان انجام داد؟

بهترین متخصص زنان معمولا فقط با نگاه کردن می تواند  زگیل تناسلی را تشخیص دهد. اشکال پر خطر HPV علائمی ایجاد نمی کنند، به این معنی که احتمالا از طریق آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایش HPV در مورد عفونت مطلع خواهید شد. این آزمایشات شامل:

پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم و سلولهای پیش سرطانی را که در صورت عدم درمان ممکن است تبدیل به سرطان شوند را غربالگری می کند.

تست HPV

تست های HPV می توانند سویه های پر خطر ویروس را شناسایی کنند، که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شوند.

کولپوسکوپی

اگر آزمایش پاپ اسمیر شما نشانه هایی از سلول های غیر طبیعی را نشان دهد یا اگر آزمایش HPV شما مثبت بود، ممکن است کولپوسکوپی را تجویز کند. در طی این روش، یک ابزار روشن به نام کولپوسکوپ، دهانه رحم شما را بزرگ میکند و سلول های غیر  طبیعی را در معرض دید قرار می دهد. پزشک شما ممکن است سلول ها را بردارد و آن ها  در آزمایشگاه برای علایم پیش سرطانی آزمایش کند.

ویروس-پاپیلومای-انسانی

انواع ویروس پاپیلومای انسانی

برخی از انواع پرخطر HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان شوند. برخی دیگر از انواع ویروس HPV می توانند  باعث سرطان مقعد، آلت تناسلی، واژن و سرطان گلو شود. غربالگری های منظم مانند تست پاپ تست HPV برای تشخیص زود هنگام و پیشگیری از این سرطان ها ضروری است.

درمان ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

درمان ها می توانند بدن شما را از شر ویروس خلاص کنند. آن ها می توانند زگیل های قابل مشاهده در اندام تناسلی و سلول های غیر طبیعی دهانه رحم را ازبین ببرند. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کرایوسرجری: انجماد زگیل ها یا از بین بردن سلول های غیر طبیعی با نیتروژن مایع.
 • روش برداشتن حلقه الکتروسرجیکال(LEEP): با استفاده از یک حلقه سیمی مخصوص برای برداشتن زگیل یا سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم.
 • الکتروکوتر: سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی.
 • لیزر درمانی: استفاده از نور شدید برای از بین بردن زگیل یا سلول غیر طبیعی.
 • بیوپسی مخروطی چاقوی سرد (کونیزاسیون): برداشتن یک قطعه مخروطی شکل از بافت دهانه رحم و سلول های غیر طبیعی است.
 • کرم تجویزی: استفاده مستقیم از کرم دارویی روی زگیل ها برای از بین آن ها، این کرم ها شامل ایمیکویمود و پودوفیلوکس باشند. با توجه به تجویز پزشک باید مصرف شود.
پاپیلومای-انسانی

نتیجه گیری
ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت شایع مقاربتی (STI) است که توسط گروهی از ویروس ها ایجاد می شود. بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد و برخی از آنها می توانند مشکلات سلامتی مختلفی ایجاد کنند.

HPV عمدتاً از طریق تماس جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می شود. همچنین می تواند از طریق تماس نزدیک پوست به پوست با یک فرد آلوده منتقل شود. اکثر افرادی که به HPV آلوده می شوند هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند و خود به خود بدون هیچ عارضه ای ویروس را پاک می کنند. با این حال، برخی از انواع HPV می تواند منجر به زگیل تناسلی یا انواع خاصی از سرطان شود.

سوالات متداول

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *