logo-1
Search
Close this search box.

واکسن گارداسیل چیست

HPV به انگلیسی Human Papiloma Virus مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این ویروس ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکرده باشد؛ اما انتقال آن بسیار آسان است و فردی که HPV دارد می تواند به طور نا آگاهانه شخص دیگری را آلوده کند. انواع مختلفی از عفونت HPV وجود دارد که نوع 16 و 18 خطرناک ترین آنها هستند. چرا که این موارد می توانند منجر به سرطان شوند. شایع ترین شکل آن سرطان دهانه رحم است. واکسن گارداسیل به انگلیسی Gardasil یک واکسن تائید شده توسط سازمان غذا و دارو است که می تواند برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری از زنان و مردان محافظت کند. علاوه بر این، این واکسن می تواند از زگیل تناسلی، سرطان مقعد و سرطان دهان، گلو، سر و گردن در زنان و مردان جلوگیری کند.

واکسن گارداسیل در شیراز

انواع واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل نیز در انواع مختلفی وجود دارد که با توجه به این که شامل محافظت در برابر کدام نوع از HPV است می تواند متفاوت باشد. به طور کلی انواع واکسن گارداسیل در سه نوع 2 طرفیتی، 4 ظرفیتی و 9 ظرفیتی وجود دارند. تفاوت انواع واکسن گارداسیل عبارتند از:

نوع 2 ظرفیتی واکسن گارداسیلتیپ های 16 و 18ویروس HPV را پوشش می‌دهد.
نوع 4 ظرفیتی واکسن گارداسیلتیپ های 6 ، 11 ، 16 ، 18 ویروس HPV را پوشش می‌دهد.
نوع 9 ظرفیتی واکسن گارداسیلتیپ های 6 ، 11 ، 16 ، 18 ، 31 ، 33 ، 45 ، 52 و 58 ویروس HPV را پوشش می‌دهد.

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل

بهترین سن تزریق واکسن گارداسیل در مردان از سنین 9 تا 11 سال و سنین 13 تا 21 سال که پیش از این سابقه تزریق واکسن HPV را ندارند توصیه می شود که هرچه سریع تر برای تزریق واکسن گارداسیل اقدام کنند. همچنین در دختران نیز از سنین 11 سالگی به بعد توصیه می شود که این واکسن را تزریق کنند تا در آینده و بعد از ازدواج به بیماری های رحم و سرطان دهانه رحم مبتلا نشوند. بهترین سن تزریق واکسن گارداسیل برای دختران تا سن 26 سالگی می باشد چرا که بعد از این زمان اثر آن کمتر خواهد شد.

✅بیشتربخوانید: درمان زگیل تناسلی

چه افرادی می توانند واکسن گارداسیل بزنند؟

به طور کلی از سنین نوجوانی تا سن 30 سالگی تزریق واکسن گارداسیل به افراد توصیه می شود چرا که در این دوران بیشتری میزان تاثیرگذاری را دارد. البته برخی از افراد امکان تزریق این واکسن را ندارند. از جمله خانم های باردار که در ادامه بیشتر درباره آن توصیه داده شده است، کودکان زیر 9 سال، کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، افرادی که آلرژی به مخمر دارند تزریق این واکسن به آنها توصیه نمی شود.

واکسن گارداسیل برای مردان

مردان نیز مانند زنان ممکن است به ویروس HPV مبتلا شوند و عواقب و عوارضی نیز برای آنان در پی خواهد بود. تزرقی واکسن گارداسیل برای مردان در برابر HPV محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان های ناشی از HPV در آینده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

واکسن گارداسیل برای زنان

تزریق واکسن گارداسیل برای زنان باردار در دوران بارداری توصیه نمی شود. ممکن است این واکسن در دوران بارداری برای جنین تاثیر مطلوبی نداشته باشد. بهتر است برای اطمینان بیشتر پیش از اقدام به بارداری برای تزریق واکسن گارداسیل اقدام کنید تا از مشکلات احتمالی بعد از آن جلوگیری شود.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *