logo-1
Search
Close this search box.

مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری یک شروع آگاهانه و همراه با برنامه ریزی برای بانوانی است که تصمیم به باردار شدن دارند. این آگاهی به بانوان کمک می کند که به عنوان یک مادر از بهترین وضعیت جسمی و روحی مورد نیاز برای حاملگی برخوردار باشند. اطلاع داشتن از مسائل مربوط به سلامت مادر، مشاوره و معاینه پیش از بارداری، می تواند مانع بروز آسیب ها و مشکلاتی احتمالی برای فرزند در آینده شود. بانوان می توانند با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان و نیز انجام اقدامات قبل از بارداری وضعیت جسمانی و باروری خود را ارزیابی کرده و در صورت لزوم بهبود بخشند.

مشاوره قبل از بارداری چه اهمیتی دارد؟

به طور کلی، مشاوره قبل از بارداری به زوج ‌ها اطلاعات لازم را درباره بارداری سالم، مراقبت ‌های ضروری و اقدامات پیشگیرانه می ‌دهد تا بتوانند این مرحله مهم را با اطمینان و موفقیت تجربه کنند. اهمیت این نوع مشاوره به لحاظ انجام موارد زیر است:

1.     آمادگی فیزیکی و روانی

مشاوره قبل از بارداری به زوجین کمک می ‌کند تا بهترین وضعیت جسمی و روانی خود را برای بارداری فراهم کنند. این مسئله شامل بررسی سابقه پزشکی، ارزیابی عوارض دارویی، مشکلات روانی و مشکلات جسمی می ‌شود.

2.     بهبود باروری

از جمله دلایل دیگر اهمیت داشتن مشاوره قبل از حاملگی آن است که بانوان با شناخت دقیق دوره تخمک ‌گذاری و روش ‌های بهبود باروری، شانس و فرصت‌ های خود را در بارداری بالا ببرند.

3.     بهداشت و تغذیه

مشاوران به همسران راهنمایی می ‌کنند تا رژیم غذایی سالم و متنوعی را دنبال کرده و مکمل‌ های مناسبی را مصرف نمایند.

4.     رفع عوامل خطر

در این مشاوره ها، عوامل خطر مانند عفونت‌ ها، بیماری‌ های مزمن و عادات مضر مورد بررسی قرار گرفته و در راستای بارداری سالم تر، این عوامل کاهش می یابند.

اقدامات و معاینه قبل از بارداری

در این بخش به بررسی معاینات و اقدامات قبل از بارداری که انجام آن برای بانوان بسیار حائز اهمیت است می پردازیم:

·       مشاوره پزشکی

مراجعه به پزشک یا متخصص زنان و زایمان برای مشاوره یکی از اقدامات اصلی قبل از بارداری است. پزشک می ‌تواند سوابق پزشکی شما را بررسی کرده، آزمایش‌ های لازم را تجویز نماید. او معایناتی از جمله اندازه‌ گیری وزن، قد، فشار خون و .. را برای شما انجام داده و راهنمایی ‌های لازم را درباره مراقبت از سلامتی شما و زمان مناسب برای بارداری ارائه می دهد.

·       آزمایش‌ های خون و ادرار

آزمایش خون و آزمایش ادرار برای بررسی سطح هورمون ‌ها، گلوکز خون، هموگلوبین، آهن و همچنین، برای بررسی عفونت ادراری پیش از بارداری انجام می‌ شود.

·       واکسیناسیون

بررسی وضعیت واکسیناسیون شما و اطمینان از اینکه تمام واکسن های ضروری را دریافت کرده ‌اید، از مهم ترین اقدامات قبل از بارداری است. در صورت لزوم، پزشک ممکن است واکسن هایی مانند واکسن آنفلوانزا را نیز توصیه کند.

·       بررسی وضعیت دندان‌ ها

مراجعه به دندانپزشک برای بررسی و درمان هرگونه عفونت دهان و اطمینان از سلامت دندان ‌ها و لثه‌ ها قبل از بارداری بسیار مهم است. عفونت ‌های دهانی می ‌توانند مشکلاتی مانند زایمان زودرس یا وزن کمتر نوزاد را ایجاد کنند.

·       تغذیه و مکمل‌ های غذایی

مهم است که بانوان پیش از بارداری، تغذیه سالم و متنوعی داشته و از مواد معدنی و ویتامین ‌های ضروری مانند ویتامین A  و C و همچنین فولیک اسید استفاده نمایند.

·       قرارگیری ورزش در برنامه روزانه

اگر بانوان می ‌خواهند بارداری خوبی را پشت سر بگذارند، نباید از ورزش کردن غافل شوند. ورزش ‌های روزانه سبک وضعیت بدنی آن را جهت بارداری مطلوب می سازد.

·       یادداشت کردن زمان تخمک ‌گذاری

هنگامی که عادت ماهیانه بانوان به اتمام به می ‌رسد، با توجه به شرایط بدنی هر خانم، حدود ۴ تا ۷ روز پس از آن تخمک ‌گذاری آغاز می شود. بانوان با یادداشت کردن زمان عادت ماهیانه و تخمک ‌گذاری می توانند در زمان صحیح جهت بارداری اقدام کرده و این گونه شانس بیشتری برای باروری خواهند داشت.

آزمایش های ضروری قبل از بارداری

لازم است قبل از بارداری، برخی آزمایش‌ های ضروری برای ارزیابی وضعیت سلامتی بانوان و شرایطی که ممکن است بر روی بارداری آن ها تأثیر بگذارد، انجام شود. آزمایش قبل از بارداری به مادران و پزشک متخصص زنان و زایمان کمک می ‌کند تا مشکلات احتمالی را تشخیص داده و برنامه‌ ریزی مناسبی برای بارداری سالم را انجام دهند. البته نوع و تعداد آزمایش ‌ها ممکن است بسته به وضعیت خانم ها و سابقه پزشکی آنان و توصیه ‌های پزشک متخصص متفاوت باشد. در ادامه، به تعدادی از آزمایش ‌های مهم قبل از بارداری اشاره می کنیم:

1.     آزمایش خون

این آزمایش شامل اندازه‌ گیری سطح هورمون‌ ها، گلوکز خون، هموگلوبین، آنتی ‌بادی ‌ها و یا هر مورد خاص دیگری است که پزشک ممکن است برای بررسی وضعیت سلامتی بانوان در نظر بگیرد.

2.     آزمایش ادرار

این آزمایش بررسی می‌ کند که آیا عفونت ادراری و یا سایر مشکلات احتمالی در بدن بانوان وجود دارد که بر روی جنین تأثیر داشته باشند.

3.     آزمایش سطح ویتامین‌ ها و مواد معدنی

ممکن است پزشک بخواهد سطح ویتامین‌ ها و مواد معدنی مهم مانند ویتامین D، ویتامین B12 و آهن را بررسی کند. این مواد تأثیر زیادی بر روی سلامت مادر و جنین دارند.

4.     آزمایش ژنتیکی

اگر شما یا همسرتان سابقه ‌ای از بیماری ‌های ژنتیکی یا ازدواج های فامیلی داشته باشید، پزشک ممکن است آزمایش ‌های ژنتیکی را توصیه کند تا احتمال وراثت بیماری به فرزندتان را بررسی نماید.

آیا قبل از بارداری باید بدن پاکسازی شود؟

کاملا مشخص است که پاکسازی بدن پیش از باردار شدن موجب ایجاد قدرتی تقریبا دو برابر جهت بارداری مادران می شود. همچنین با انجام امر پاکسازی مادران در طی دوران بارداری، بابت سلامت بدن خود و جنین شان، هیچ گونه استرس و اضطرابی نداشته و از بارداری سالم و لذت بخشی برخوردار خواهند بود. بنابراین لازم است که این امر به عنوان یکی از اقدامات قبل از بارداری مورد توجه قرار گیرد. اصلی ترین نکته در پاکسازی بدن مادران پیش از بارداری، رعایت تغذیه سالم و ورزش  مناسب است. مصرف درست و مناسب مواد غذایی و گنجاندن میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی در کنار ورزش روزانه، در سلامت عمومی بدن بانوان بسیار موثر بوده و به باروری سالم آن ها کمک می کند.

مصرف درست و مناسب مواد غذایی و گنجاندن میوه ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی در کنار ورزش روزانه، در سلامت عمومی بدن بانوان بسیار موثر بوده و به باروری سالم آن ها کمک می کند.

مشاوره و معاینه قبل از بارداری در شیراز

سلامت قبل از بارداری در آمادگی های لازم فرد جهت بارداری تاثیر بسیار فوق العاده ای دارد که این موضوع تا حد زیادی از راه انجام انواع معاینات قبل از بارداری محقق خواهد شد. بانوانی که در شهر شیراز زندگی می کنند و تمایل به بارداری دارند لازم است در مراحل ابتدایی تصمیم گیری خود، وضعیت مطلوبی جهت بارداری را در خود و همچنین برای فرزند شان فراهم نمایند. آن ها می توانند با انجام مراقبت های پیشگیرانه ای که پیش از بارداری بر روی آن ها اعمال می شود، با حفظ سلامتی کامل به بارداری اقدام کنند. این بانوان برای انجام امر مشاوره قبل از بارداری باید به پزشک متخصص زنان و زایمان در شهر شیراز که از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار است مراجعه نمایند.

نتیجه گیری

مشاوره پیش از بارداری از اقدامات بسیار مهم در دوران زندگی زنان است که موجب می شود آن ها آمادگی های لازم جهت یک باروری خوب را کسب کرده و تجربه شیرینی از مادر شدن را  با تمام وجود خود لمس کنند. در این مرحله، مشاوران می توانند به همسران راهنمایی ‌های لازم در این زمینه را ارائه دهند. از جمله نمونه های مشاوره قبل از حاملگی می توان به تغذیه سالم، بررسی سابقه پزشکی و وضعیت روانی و فیزیکی اشاره کرد که موجب جلوگیری از هر گونه خطر احتمالی برای مادر و جنین در بارداری می شود.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *