logo-1
Search
Close this search box.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی شامل موارد و نکات مهمی هستند که تاثیرات فوق العاده‌ای در نتایج این جراحی دارند. لابیاپلاستی یکی از محبوب‌ ترین و پرطرفدارترین جراحی‌های پلاستیک است که باعث می‌شود مشکلات لابیا برطرف شوند و واژن زیبایی خود را بازیابد. این به افزایش کیفیت روابط جنسی کمک شایانی می‌کند اما تا زمانی که از نکات مراقبتی پیروی نکنید، شاهد بهترین نتایج این جراحی نخواهید بود. به همین دلیل اکثر پزشکان مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی را برای انجام این عمل جراحی مهم می‌دانند. در واقع یک بیمار با توجه به این نکات می‌تواند بخیه و زخم ناشی از جراحی لابیا را التیام بدهد و سریعتر به زندگی عادی خود برگردد. این نکات در مورد نحوه نشستن، پیشگیری از تورم و عفونت، کاهش درد، نحوه خوابیدن، فعالیت جنسی و ورزش و بازگشت مجدد به محیط کار هستند. در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

اهمیت مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی یکی از عمل‌های جراحی زیبایی است و در زیر مجموعه عمل‌های سرپایی قرار دارد. اگرچه این عمل خطرات و عوارض کمتری نسبت به سایر عمل‌های جراحی زیبایی واژن دارد اما مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی در هر صورت نکات مهمی هستند که متقاضیان این جراحی باید از آن مطلع باشند. در صورتی که یک متقاضی به نکات مراقبتی لابیاپلاستی توجه کافی نداشته باشد، امکان دارد که مشکلات زیادی برایش پیش بیاید. مشکلاتی از قبیل عفونت که می‌توانند سلامت جسمانی شما را تهدید کنند. پزشکان با هدف کاهش درد پس از عمل لابیاپلاستی ، کاهش احتمال باز شدن بخیه‌ها و جلوگیری از تورم واژن است که نکات مراقبتی بعد از لابیاپلاستی را پر اهمیت می‌دانند.

مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از لابیاپلاستی

برای این که به نتایج خوبی بعد از عمل لابیاپلاستی دست یابید، لازم است که به نکات زیر در مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی توجه داشته باشید:

بعد از انجام عمل لابیاپلاستی باید به اندازه دو روز استراحت مطلق داشته باشید. بعد از دو روز می‌توانید برای بهبود گردش خون در بدن به آرامی راه بروید و پیاده روی داشته باشید؛ اما این پیاده روی به حدی شدت نداشته باشید که سبب متورم شدن لابیا بشود.

استعمال نوشیدنی‌های کافئین دار، دخانیات و الکل که همگی باعث دیرتر خوب شدن بخیه‌های لابیا می‌شوند ممنوعیت دارد.

طبق مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی برای این که هوا به راحتی در ناحیه تناسلی جریان داشته باشد، باید تا یک ماه از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید و به جای آن‌ها از لباس‌های گشاد استفاده کنید.

در صورتی که بخیه‌های شما پانسمان شده‌اند، نسبت به تعویض پانسمان‌های بخیه اقدام نمایید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل احتمال دارد خارش و سوزش شدیدی را تجربه کنید. پیشنهاد می‌کنیم که از داروها و پمادهای تجویز شده برای کاهش این عوارض استفاده نمایید. به هیچ عنوان نباید خودتان این ناحیه را مالش دهید.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی ممکن است احساس درد شدیدی داشته باشید. اگر متوجه درد شدید و تورم غیر عادی در لابیا شدید، می‌توانید با استفاده از مسکن و قرص‌هایی همچون بروفن این درد را کاهش دهید. اگر درد کنترل نشد، با تماس گرفتن با پزشک و راهکارهایی همچون استفاده از کمپرس یخ قادر به کاهش درد خواهید بود.

با توجه به این که نخ‌های جذبی در عمل لابیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیازی نیست که بخیه‌ها را بکشید. اما تا زمانی که بخیه‌ها جذب نشده‌اند نباید وززش‌های سنگین انجام دهید یا به بخیه دست بزنید.

یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی این است که از مرطوب نگه داشتن نواحی تناسلی به شدت خودداری کنید. پس از این که واژن خود را شستشو دادید، خوب است که این ناحیه را خشک کنید تا عفونت ایجاد نشود.

برای از سرگیری فعالیت‌های جنسی باید حدود ۴ الی ۵ هفته صبر کنید. با این حال پزشکان توصیه می‌کنند که تا زمانی که بخیه‌ها به طور کامل از بین نرفته‌اند، انجام فعالیت‌های جنسی به خصوص فعالیت‌های شدید ممنوعیت دارد.

بعد از جراحی لابیاپلاستی باید دو روز استراحت کنید. پس از آن می‌توانید به حمام بروید و دوش بگیرید اما از مالش دادن ناحیه جراحی خودداری کنید. در ضمن نشستن طولانی در وان حمام و یا حمام‌های طولانی که منجر به آسیب دیدن جسم شما می شود بعد از عمل ممنوع است.

برای خوابیدن باید پوزیشن خواب طاق باز را انتخاب کنید و در زیر باسن خود یک بالشت قرار دهید تا واژن تورم نکند.

نحوه نشستن بعد از لابیاپلاستی

فرآیند بهبود در طول عمل لابیاپلاستی ممکن است تا ۶ هفته به طول بینجامد. یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی این است که بیمار به درستی بنشیند تا بر ناحیه عمل شده فشاری وارد نشود. بهتر است به هنگام نشستن از یک بالشت استفاده کنید و بر روی بالشت بنشینید. در ضمن ایستادن زیاد سبب می‌شود که تورم در این ناحیه بیشتر بشود بنابراین بیماران نباید به مدت طولانی بایستند.

فراموش نکنید که از سرگیری فعالیت‌های کاری تا زمانی که بخیه‌ها خوب نشده‌اند کاری اشتباه است. چرا که ممکن است در محل کار مجبور باشید که بیش از حد بنشینید یا بایستید و احتمال دارد این فعالیت‌ها به ناحیه تناسلی فشار وارد کنند. این اقدامات در روزهای ابتدایی باید از عمل اهمیت زیادی دارند و باعث می‌شوند که شما دیرتر به بهبودی کامل دست یابید.

پیشگیری از عفونت

یکی از مهم‌ترین عوارضی که لابیاپلاستی به همراه دارد، عفونت است. بسیاری از خانم‌هایی که به هر دلیلی عمل لابیاپلاستی را انتخاب کرده‌اند، از بروز عفونت واهمه دارند و می‌خواهند با کمک مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی احتمال ایجاد عفونت بعد از این جراحی را کاهش دهند. نیاز نیست که شما نگران باشید چرا که با کمک برخی از نکات مراقبتی می‌توانید احتمال بروز عفونت‌های واژن را به حداقل برسانید و دوران نقاهت را به خوبی طی کنید.

اولین و مهم‌ترین نکته این است که داروهایی که پزشک برای کاهش عفونت تجویز کرده است را سر وقت مصرف کنید. پس از لابیاپلاستی مدت زمان استحمام را کاهش دهید و تا چند وقت از رفتن به داخل وان یا حتی شنا کردن که رطوبت لازم برای عفونت واژن را ایجاد می‌کند، خودداری کنید. در ضمن، فراموش نکنید که رعایت بهداشت در دوران نقاهت لابیاپلاستی سبب مراقبت از بخیه می‌شود و احتمال عفونت را کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که تورم لابیا، خروج چرک از واژن و یا ترشحات بدبو علائمی هستند که نشان از وجود عفونت دارند و باید سریعا به پزشک ارجاع داده شود.

دوران نقاهت بعد از لابیاپلاستی چگونه است؟

تنظیم سبک زندگی بعد از عمل لابیاپلاستی ممکن است کاری دشوار باشد اما به بهبود سریع بدن شما کمک شایانی می‌کند. در کل دوران نقاهت این عمل بین ۴ تا ۶ ماه متفاوت است. چند نکته مهم در مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی وجود دارند که شما با توجه به آن‌ها می‌توانید نتایج بهتری از این عمل دریافت کنید:

برای کاهش دوران نقاهت بعد از لابیاپلاستی باید دست کم یک هفته تا یک ماه مرخصی کاری بگیرید. نشستن، راه رفتن و ‌بلند کردن اجسام سنگین بعد از لابیاپلاستی ممنوع است. بنابراین لازم است که از پزشک خود بخواهید که زمان دقیق بازگشت به محیط کار را مشخص کند.

طبق مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی بیماران با درد و تورم بعد از این عمل مواجه خواهند شد و برای برطرف کردن آن باید از دارو استفاده کنند و به نکات مراقبتی توجه داشته باشند. در مواقعی امکان دارد بیماران دچار حساسیت بشوند که این حساسیت زیر نظر پزشک قابل درمان است.

همان طور که اشاره کردیم، برقراری روابط جنسی تا ۶ هفته بعد از عمل ممنوعیت دارد چرا که در فعالیت‌های جنسی ممکن است اصطکاک به وجود بیاید و اصطکاک موجب پاره شدن و باز شدن زخم لابیا بشود.

برخی از ورزش‌ها همچون شنا، دویدن، دوچرخه سواری و برداشتن اجسام سنگین موجب می‌شوند که دوران نقاهت لابیاپلاستی افزایش یابد. پس تا زمانی که بدن شما کاملا بهبود پیدا نکرده است، نمی‌توانید از این ورزش‌ها استفاده کنید.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *