logo-1
Search
Close this search box.

مانیتورینگ قلب جنین در شیراز چیست و چطور انجام می شود؟

مانیتورینگ قلب جنین یک آزمایش رایج است که پزشک در دوران بارداری و زایمان از آن استفاده می کند. ضربان قلب کودک شما را اندازه گیری می کند، که نشانه ای از عملکرد خوب کودک شما است. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با مانیتورینگ قلب جنین آشنا شوید.

مانتورینگ-قلب

چرا مانیتورینگ قلب جنین انجام می شود؟

نظارت بر جنین سرعت و الگوی ضربان قلب جنین شما را ردیابی میکند. میانگین ضربان قلب یک نوزاد متولد نشده 110 تا 160 ضربه در دقیقه است.

با نظارت بر ضربان قلب کودک، پزشک میتواند تشخیص دهد که ضربان قلب خیلی زیاد است یا پایین یا خیلی تغییر می کند. نوسانات متوسط بین شش تا 25 ضربه در دقیقه در یک دوره 10 دقیقه ای طبیعی است.

بی نظمی در ضربان قلب می تواند به این معنی باشد که کودک شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند یا مشکلات دیگری دارد.

چرا ممکن است به نظارت بر قلب جنین نیاز داشته باشیم؟

نظارت بر ضربان قلب جنین به ویژه در صورت داشتن بارداری پرخطر مفید است. اگر دیابت یا فشار خون بالا دارید، بارداری شما در خطر بالا است. همچنین اگر کودک شما آن طور که باید رشد نکرده یا رشد نکند، ریسک بالایی دارد.

ممکن است از مانیتورینگ قلب جنین برای بررسی تاثیر دارو های زایمان زودرس بر جنین استفاده شود. آن ها داروهایی هستند که برای کمک به جلوگیری از شروع خیلی زود زایمان استفاده می شود. مانیتورینگ قلب جنین ممکن است در آزمایشات دیگری تاثیر گذار باشد که شامل:

 • تست بدون استرس: این کار ضربان قلب جنین را هنگام حرکت کودک شما اندازه گیری می کند.
 • تست استرس انقباضی: این کار ضربان قلب جنین را همراه با انقباضات رحمی اندازه گیری می کند. انقباضات با دارو یا روش های دیگر شروع می شود.

چه زمانی مانیتورینگ قلب جنین انجام می شود؟

موقعیت هایی که در آن ارائه دهنده شما ممکن است از نظارت بر جنین استفاده کنند عبارت اند از:

 • ویزیت های قبل از تولد: پزشک های شما ممکن است ضربان قلب کودک شما را در قرار ملاقات های  دوران بارداری بررسی کند.
 • بارداری های پرخطر: اگر بارداری شما پر خطر باشد، نظارت بیشتر است. شرایط ممکن است شما در معرض خطر بیشتر مشکلات در دوران بارداری قرار دهد که شامل دیابت یا خونریزی دوران بارداری است.
 • تولد نوزاد شما: پزشک شما در طول زایمان کودک شما را تحت نظر خواهد داشت.

مانتورینگ-جنین-قلب

بیشتر بخوانید: مراقبت های لازم بعد از جراحی سزارین

مانیتورینگ خارجی قلب جنین

در این روش از دستگاهی برای گوش دادن و ضبط ضربان قلب کودک از طریق شکم استفاده می شود. یکی از مانیتورها دستگاه سونوگرافی داپلر است. اغلب در طول  ویزیت های قبل از تولد برای شمارش قلب نوزاد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای بررسی ضربان قلب جنین در حین زایمان استفاده شود.

پزشک همچنین ممکن است ضربان قلب کودک شما را به طور مداوم در طول زایمان و تولد بررسی کند. انواع مانیتورینگ قلب عبارت اند از:

فتوسکوپی

 این ابزار شبیه گوشی پزشکی است که پزشک شما با گوش دادن به قلب و ریه های شما از آن استفاده می کند. انتهای این دستگاه مخروطی شکل است. پزشک شما مخروط را به شکم نوزاد فشار داده تا ضربان قلب کودک شما را گوش دهد.

سونوگرافی داپلر دستی

سونوگرافی داپلر برای اندازه گیری ضربان قلب کودک شما استفاده می کند. پزشک اغلب از دستگاه داپلر دستی در طول ویزیت های قبل از تولد استفاده می کند. پزشک شما ژل را روی شکم شما فشار می دهد و در مرحله بعدی  پروب را قرار می دهد. دستگاه ضربان قلب کودک شما را می گیرد و بازخوانی را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

سونوگرافی داپلر مداوم

در حین زایمان، ممکن است پزشک شما نظارت الکترونیکی مداوم جنین را انتخاب کند. آن ها دستگاه اولتراسوند را با یک بند الاستیک روی شکم شما نگه می دارند. با بند دوم ابزاری را نگه می دارد که انقباضات شما را اندازه می گیرد. سیم های این ابزار به مانیتوری متصل می شوند که به طور مداوم ضربان قلب کودک شمت را بازخوانی می کند.

مانیتورینگ داخلی قلب جنین

در این روش از یک سیم نازک استفاده می شود که روی پوست سر کودک شما قرار می گیرد. سیم از دهانه رحم  شما عبور می کند و به مانیتور متصل می شود. اما تنها در صورتی می توان این کار را انجام داد که کیسه پر از مایعی که در دوران بارداری کودک را احاطه کرده است شکسته و دهانه رحم باز شود. پزشک شما ممکن است از نظارت داخلی استفاده کند، زمانی که نظارت خارجی نتایج خوبی ارائه نمی دهد.

بیشتر بخوانید: درمان نازایی در شیراز

اگر مانیتورینگ قلب جنین مشکلی را نشان دهد چه؟

ضربان  یا ریتم غیر طبیعی قلب همیشه به این معنی نیست که کودک شما در خطر است. پزشک ممکن است به نظارت بر کودک شما ادامه دهد یا آزمایش های دیگری را توصیه کند.

تغییرات در ضربان قلب کودک شما که 10 دقیقه یا بیشتر طول می کشد، نگران کننده است. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک شما سزارین فوری را در نظر می گیرد.

در هنگام مانیتورینگ قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

مانیتورینگ قلب جنین در مطب یا بیمارستان انجام می شود. روش انجام آزمایش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک متفاوت است. به طور کلی شامل مراحل زیر است:

مانیتورینگ خارجی قلب جنین

 • با توجه به نوع عمل، ممکن است از شما خواسته شود که لباس را از کمر به پایین در آورید و لباس های بیمارستان را بپوشید
 • پزشک ژل شفافی روی شکم شما قرار می دهد.
 • پزشک مبدل را روی پوست شما فشار می دهد، تا زمانی که ضربان قلب کودک را پیدا کند به این کار ادامه می دهد.
 • در طول زایمان، پزشک ضربان قلب جنین را در فاصله های زمانی بدون وقفه، بر اساس وضعیت شما و وضعیت کودکتان بررسی می کند.
 • برای نظارت الکترونیک مداوم، پزشک مبدل را با یک کابل به مانیتور متصل می کند.
 • پزشک ضربان قلب جنین را ثبت می کند.
 • پس از انجام این روش، پزشک ژل را پاک خواهد کرد.

مانیتورینگ داخلی قلب جنین

 • از شما خواسته می شود تا لباس هایتان را درآورده و لباس های بیمارستان را بپوشید.
 • پزشک شما یک سیم کوچک را در انتهای کاتتر روی پوست سر کودک قرار می دهد. او به آرامی آن را روی پوست کودک می چرخاند.
 • پزشک کاتتر را بر می دارد و سیم را در جای خود روی پوست سر کودک می گذارد.
 • پس از تولد پزشک سیم را بر می دارد.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره زایمان سزارین بدانید.

نتیجه گیری

مانیتورینگ قلب جنین، ضربان و ریتم کودک شا را اندازه گیری می کند. این وضعیت به پزشکان این اجازه را می دهند که وضعیت کودک شما را ببینند. پزشک ممکن است در اواخر بارداری زایمان، مانیتورینگ قلب را انجام دهد.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *