logo-1
Search
Close this search box.

💥درمان نازایی در شیراز💥

درمان نازایی به عوامل مختلفی بستگی دارد، برای ارزیابی و درمان ناباروری از پزشک خود کمک بگیرید. شما و همسرتان باید مورد آزمایش قرار بگیرید و با توجه به مشکلات  ناباروری، درمان مناسب برای شما تجویز گردد. برای آگاهی بیشتر در مورد درمان نازایی در شیراز تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

درمان-ناباروری

راه هایی برای درمان نازایی در شیراز

درمان نازایی به عوامل مختلفی وابسته است و درمان آن نیز راه های متفاوتی دارد که با تشخیص پزشک، درمان مورد نیاز برای بیمار ارائه می شود. برخی از راه های درمان عبارت اند از:

دارو ها

از دارو های باروری می توان برای تحریک تخمک گذاری در زنان یا افزایش تولید اسپرم در مردان استفاده کرد.

روش داخل رحمی ( IUI)

این شامل قرار دادن اسپرم به طور مستقیم در رحم در طول تخمک گذاری است.

لقاح آزمایشگاهی ( IVF )

این روش شامل لقاح تخمک در خارج از بدن و سپس انتقال آن ها به داخل رحم است.

 تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم ( ICDI)

این یک نوع IVF است که در آن یک اسپرم منفرد مستقیماً به تخمک تزریق می شود.

تخمک یا اسپرم اهدا کننده

اگر یکی از زوجین مشکلات باروری داشته باشد، می توان از تخمک یا اسپرم اهداکننده برای لقاح استفاده کرد.

رحم اجاره ای

یک مادر جایگزین می تواند برای زوجی که نمی توانند به طور طبیعی باردار شوند، بچه دار شود.

نوع درمان نازایی به دلیل اصلی ناباروری و عواملی مانند سن و سابقه پزشکی بستگی دارد. به یاد داشته باشید پزشک باید روش درست را برای شما انتخاب کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های دوران بارداری

آزمایش هایی برای درمان ناباروی در شیراز

هنگامی که پزشک شما علت ناباروری را تشخیص میدهد و علت آن را مشخص می کند، گزینه های درمانی مختلفی وجود دارد.

تست تخمک گذاری

تنها چند روز در هفته قاعدگی وجود دارد که می توانید باردار شوید، آزمایش تخمک گذاری می تواند به شما بگوید در صورت تلاش برای بچه دار شدن چه زمانی احتمال بارداری وجود دارد و می تواند به شما کمک کند سریع تر باردار شوید.

آزمایش ذخیره تخمدان

آزمایش ذخیره تخمدان برای ارزیابی این است که تعداد تخمک های شما با زنان دیگر یکسان است یا خیر. همچنین می تواند هرگونه عدم تعادل هورمونی را که می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد یا نشان دهنده پاسخ ضعیف احتمالی به درمان باروری باشد را رد کند.

اگر 35 سال یا بیشتر سن دارید  و به مدت شش ماه است که نتوانسته اید باردار شوید، پزشک ممکن است آزمایش ذخیره تخمدان را پیشنهاد کند. این آزمایش هورمون های خاصی را که در تخمک گذاری نقش دارند اندازه گیری می کنند و تعداد فولیکول های روی تخمدان ها را ارزیابی می کنند و می تواند اطلاعات مفیدی را در مورد اینکه چه مدت باید تلاش برای باردار شدن را شروع کنید به شما می دهد.

سایر آزمایش های هورمونی

این آزمایشات سطح هورمون های تخمک گذاری و همینطور هورمون های تیروئید و هیپوفیز را که فرایند های تولید مثل را کنترل می کنند، بررسی می کند.

تست تصویر برداری

در طول آزمایش ناباروری، اسکن اولتراسوند ( سونوگرافی) می تواند اطلاعاتی در مورد تخمدان ها، پوشش آندومتر و رحم ارائه دهد. سونوگرافی تخصصی می تواند برای ارزیابی ذخایر تخمدان، شکل رحم با جزئیات بیشتر و باز و یا مسدود بودن لوله های فالوپ استفاده شود.

درمان-نازایی

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره زایمان سزارین بدانید

تجویز دارو هایی برای درمان باروری در شیراز

داروهایی که تخمک گذاری را تنظیم میکنند به عنوان دارو های باروری شناخته می شوند. دارو های نازایی درمان اصلی برای زنانی است که به دلیل اختلالات تخمک گذاری نابارور هستند. این دارو های باروری عبارت اند از:

  • کلومیفن سیترات

این دارو که از راه خوراکی مصرف می شود، در زمان تخمک گذاری، تخمک های بیشتری آزاد می کند که باعث تحریک فولیکول تخمدان می شود.

  • گنادوتروپین ها

این درمان  تزریقی، تخمدان ها را برای تولید چند تخمک تحریک می کند.

جراحی برای بازگرداندن باروری

چندین روش جراحی می تواند مشکلات نازایی را بهبود ببخشد. با این حال، به دلیل موفقیت درمان های دیگر، درمان های جراحی برای باروری نادر است که شامل:

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی ممکن است شامل اصلاح مشکلات مربوط به آناتومی رحم، برداشتن پولیپ های آندومتر و برخی از انواع فیبرم هایی باشد که به حفره رحم بد شکل می دهد، یا برای از بین بردن چسبندگی های لگنی یا رحمی می باشد.

جراحی های لوله

اگر لوله های فالوپ شما مسدود یا پر از مایع است، پزشک ممکن است جراحی لاپاراسکوپی را برای برداشتن چسبندگی، گشاد کردن لوله یا ایجاد یک دهانه لوله جدید توصیه کند.

مقابله و حمایت برای  درمان نازایی در شیراز

مقابله با نازایی می تواند از نظر جسمی و روحی خسته کننده باشد. برای مقابله با فراز و نشیب های آزمایش و درمان ناباروری، این کارها را در نظر بگیرید:

هر چه می توانید یاد بگیرید

از پزشک خود بخواهید مراحل درمان شما را توضیح دهد تا به شما و همسرتان در فرزند آوری کمک کند. دانستن این فراید به کاهش اضطراب شما کمک می کند.

به دنبال حمایت باشید

اگرچه ناباروری می تواند یک مسئله عمیقا شخصی باشد، اما با شریک زندگی خود و یک متخصص برای حمایت تماس بگیرید.

ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید

داشتن یک برنامه ورزشی مناسب و خوردن غذاهای سالم می تواند مشکلات باروری شما را بهبود بخشد.

راه-های-درمان-نازایی

مراحل آماده شدن در قرار ملاقات با پزشک

برای ارزیابی ناباروری، احتمالا به دکتر متخصص در درمان اختلالاتی که از باردار شدن زوج ها جلوگیری می کند مراجعه می کنید و پزشک شما و همسرتان را معاینه می کند. آنچه باید قبل از قرار ملاقات با پزشک آماده کنید عبارت اند از:

  • چرخه قاعدگی و علائم آن را برای چند ماه نمودار کنید: در یک تقویم، زمان شروع و توقف قاعدگی و نحوه ظاهر مخاط دهانه رحم را ثبت کنید.
  • فهرستی از تمام دارو ها، ویتامین ها، گیاهان دارویی و سایر مکمل هایی مصرف می کنید تهیه کنید و دوز ها و دفعات مصرف آن را یادداشت کنید.
  • مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشید و پزشک به شما خواهد گفت که چه آزمایشاتی انجام داده و چه درمان هایی را امتحان کرده اید.
  • به سوالاتی فکر کنید که می خواهید از پزشک بپرسید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های دوران بارداری

 نتیجه گیری

درمان ناباروری به مداخلات پزشکی بستگی دارد، که هدف آن کمک به زوج ها یا افرادی که قادر به بچه دار شدن طبیعی نیستند.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *