logo-1
Search
Close this search box.

درمان قطعی زگیل تناسلی در شیراز

یکی از سوالات متداول برای کسانی که تجربه زگیل تناسلی دارند این است که چه روش هایی برای درمان زگیل تناسلی در خانه موثر است و آیا قرص درمان زگیل تناسلی و پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان موثر است؟ آیا قرص برای درمان زگیل تناسلی داریم؟ بهترین دارو برای درمان زگیل تناسلی چیست؟ و.. در ادامه این مقاله سعی کرده ایم به پاسخ این سوالات بپردازیم برای درمان زگیل تناسلی در شیراز توسط دکتر فاطمه موحد با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

درمان قطعی زگیل تناسلی در شیراز

روش های درمان زگیل تناسلی زنان

در اغلب موارد زگیل تناسلی علائم خاصی را ایجاد نمی‌نماید اما گاهی می‌تواند منجر به ایجاد درد و یا خارش شود. درمان‌های متعددی جهت درمان زگیل تناسلی خارجی وجود دارند که عبارتند از:

 • انواع پماد و ژل
 • کرایوتراپی
 • جراحی
 • استفاده از محلول‌های اسیدی

انتخاب روش درمان زگیل تناسلی به تعداد زگیل‌ها، محل قرار گرفتن آنها و نظر بیمار بستگی دارد. در ادامه به توضیحاتی در مورد هر کدام از روش‌های ذکر شده می‌پردازیم.

MavaratebGif

پماد برای درمان زگیل تناسلی مردان و زنان

برخی از این پمادها و ژل‌ها عبارتند از:

پماد ایمی کیمود

نحوه استفاده از این پماد برای درمان زگیل تناسلی بسیار ساده می‌باشد و خود بیمار می‌تواند آنها را در محل زگیل‌ها استفاده نماید. استفاده از این پماد منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن شده و زگیل ها به تدریج از بین می‌روند. کرم را هفته‌ای 3 بار قبل از خواب در محل زگیل‌ها اعمال نمائید، پماد باید به مدت حداقل 6 تا 10 ساعت در ناحیه زگیل‌ها باقی بماند و سپس توسط آب و صابون شسته شود. مدت درمان حدود 16 هفته می‌باشد.
زمانی که پماد روی زگیل‌های ناحیه تناسلی می‌باشد از انجام رابطه جنسی خودداری نمائید.

ژل پودوفیلوکس و رزین پودوفیلین

ژل‌های پودوفیلوکس و رزین پودوفیلین جزء داروهایی هستند که می‌توانند زگیل‌های تناسلی را به خوبی از بین ببرند. پس از اعمال ژل روی زگیل‌ها باید ابتدا صبر نمائید تا ژل در معرض هوا خشک شود و سپس لباس زیر خود را بپوشید. در صورتی که ژل خشک نشود پس از پوشیدن لباس زیر ممکن است به سمت سایر قسمت‌های پوست پخش شده و منجر به تحریک پوست در نواحی سالم شود.
پودوفیلوکس جهت درمان زگیل تناسلی که در دهانه رحم، واژن و یا کانال مقعد قرار دارند توصیه نمی‌شود، همچنین در صورتی که وسعت زگیل‌ها زیاد باشد استفاده از این ژل مناسب نمی‌باشد.

پماد سینکاتچین

این محصول از عصاره‌ی چای سبز تهیه می‌شود. مصرف این پماد سه بار در روز و به مدت 16 هفته به صورت موضعی می‌باشد. تا زمانی که پماد روی پوست قرار دارد از هرگونه رابطه جنسی باید پرهیز نمائید.
در صورتی که زگیل‌ها در منطقه‌ای واقع شده‌اند که تحت تاثیر رطوبت و ترشحات ناحیه تناسلی هستند، یا در صورتی که هنگام راه رفتن ممکن است پماد به سایر قسمت‌های پوست سائیده شود باید در مصرف آنها دقت نمائید و این موارد را به پزشک اطلاع دهید.

❌ در صورتی که باردار هستید استفاده از پمادها و ژل‌های نامبرده برای شما ممنوع می‌باشد.

درمان زگیل تناسلی زنان

سرما درمانی

سرمادرمانی روشی مناسب جهت درمان زگیل تناسلی می‌باشد. در این روش با استفاده از نیتروژن مایع و یک سواب پنبه‌ای یا دستگاهی به نام کرایوتراپ زگیل‌ها منجمد خواهند شد.
در صورتی که زگیل‌ها بزرگ باشند یا تعداد زگیل‌ها زیاد باشد ابتدا بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود، سپس زگیل‌ها به مدت 10 تا 20 ثانیه در معرض نیتروژن مایع قرار می‌گیرند. پس از چند هفته به تدریج زگیل‌ها از بین می‌روند.

جراحی زگیل تناسلی

روش جراحی درمانی مناسب می‌باشد که در طی یک جلسه می‌تواند تمام زگیل‌ها را از بین ببرد. روش درمان زگیل تناسلی با جراحی بدین صورت می‌باشد که ابتدا یک بی‌حسی موضعی در ناحیه تناسلی اعمال می‌‌شود سپس با استفاده از روش‌های مختلف زگیل‌ها برداشته می‌شوند، این روش‌ها عبارتند از:

 • برش با قیچی
 • تراشیدن با تیغ جراحی
 • برش با استفاده از لیزر
 • سوزاندن توسط کوتر الکتریکی (در این روش از یک پروب الکتریکی با ولتاژ کم استفاده می‌شود)

در اکثر موارد پس از برداشتن زگیل‌ها احتیاجی به هیچ گونه بخیه نمی‌باشد و بیمار می‌تواند مرخص شود.

استفاده از محلول‌های اسیدی

در این روش برای درمان زگیل تناسلی در شیراز هفته‌ای یک بار محلول تری کلرواستیک و یا بی کلرواستیک روی زگیل‌ها اعمال می‌شود. این روش درمان برای زگیل‌ها کوچک مناسب می‌باشد، همچنین جهت درمان زگیل‌ها واژن، دهانه رحم و مقعد نیز کاربرد دارد.

درمان زگیل‌هایی که در داخل ناحیه تناسلی قرار دارند

درمان‌هایی که پیشتر نام برده شد مربوط به زگیل‌هایی بود که در ناحیه خارجی ناحیه تناسلی قرار دارند. برای درمان زگیل تناسلی داخلی که در واژن و یا دهانه رحم قرار گرفته‌اند درمان‌های زیر توصیه می‌شود:

 • کرایوتراپی با نیتروژن مایع
 • عمل جراحی
 • محلول اسید

خطرات عدم درمان زگیل تناسلی

در صورتی که زگیل تناسلی تحت درمان قرار نگیرد شرایط زیر ممکن است ایجاد شود:

 • زگیل به صورت خود به خود از بین برود
 • زگیل در همان اندازه‌ای که بود باقی بماند
 • زگیل تناسلی به مرور بزرگتر شود و یا تعداد آنها افزایش بیابد

بنابراین با اینکه امکان دارد زگیل تناسلی بدون هیچ درمانی برطرف شود اما در اغلب موارد این اتفاق نمی‌افتد و زگیل‌ها به مرور بزرگتر و بیشتر می‌شوند. هرچقدر تعداد زگیل‌های بیشتر و یا اندازه‌ی آن بزرگتر باشد درمان زگیل تناسلی نیز پیچیده‌تر خواهد بود بنابراین بهتر است در اولین مراحل شروع بیماری جهت درمان‌ اقدام نمائید.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *