logo-1
Search
Close this search box.

علت خونریزی شدیدی در پریودی چیست؟

خونریزی شدید پریودی در هر رده سنی عوامل متعددی دارد و مسئله ای بسیار گسترده است. این مسئله از گذشته تا به الان نگرانی هایی را برای دختران یا بانوان متاهل ایجاد می‌کند و معمولا خانم ها خواستار این هستند که علت این موضوع را بدانند و اگر مشکلی وجود دارد به رفع و درمان آن بپردازند. در این مقاله به طور کامل در مورد منوراژی و هایپرمنوره در بانوان صحبت کردیم.

منظور از خونریزی شدید در قاعدگی چیست؟

خونریزی شدید در قاعدگی به میزان خونریزی غیرطبیعی و بیش از حد در طول دوره قاعدگی اشاره دارد. این نوع خونریزی معمولا با علائمی همچون خونریزی فراوان، نیاز به تعویض پد‌های قاعدگی بسیار مکرر، افت فشار خون، سردرد شدید، احساس سرگیجه و ضعف عمومی همراه است. اگر خونریزی قاعدگی به این میزان بیشتر از حد طبیعی باشد، ممکن است نشانه ‌ای از مشکلات جدی مانند اختلالات هورمونی، اختلالات خونی، التهابات یا مشکلات سلامتی دیگر باشد و نیاز به ارزیابی پزشکی دارد.

علت خونریزی شدید در پریودی

دلایل مختلفی باعث خونریزی زیاد در پریودی می‌شود که با توجه به شرایط بدنی احتمال بروز عوارضی را برای بانوان به همراه دارد. به طور کلی این خونریزی ها اگر هم شدت داشته باشند و هم طولانی مدت ادامه دار شوند نیز احتمال بروز خونریزی و نرسیدن درست خون به مغز و یا مشکلات جدی دیگر را به همراه دارد و به همین دلیل باید جدی گرفته شود. در ادامه با برخی علل این مشکل آشنا شوید.

مشکلات هورمونی

مشکلات هورمونی می‌توانند یکی از عواملی باشند که خونریزی شدید در دوره قاعدگی را ایجاد کنند. این مشکلات شامل اختلالات در تولید و تعادل هورمون ‌های مختلف مانند اختلالات در سطح استروژن و پروژسترون، نوسانات هورمونی در دوران تخمدان یا بی‌تعادلی هورمونی ناشی از بیماری‌های مرتبط با تخمدان و ترشح نادرست هورمون است.

اختلالات خونریزی

اختلالات خونریزی معمولا به دلیل مشکلات هورمونی، اختلالات خونی و زخم‌ها و التهابات و یا در اثر مصرف برخی داروها به وجود می‌آید.

پولیپ‌ های رحمی

پلیپ‌ های رحمی، رشد غیر طبیعی از بافت رحم در داخل رحم هستند که می‌توانند خونریزی فراوان و طولانی مدت در زمان دوره قاعدگی ایجاد کنند. این پلیپ‌ها ممکن است به دلیل نوسانات هورمونی یا التهابات در رحم ایجاد شوند. افزایش رشد پلیپ‌های رحمی معمولاً باعث افزایش خونریزی در دوره قاعدگی می‌شود.

فیبروم رحم

فیبروم‌ های رحمی یک نوع توده غیر خطرناک هستند که از بافت عضلانی و فیبروماتوز رحمی تشکیل می‌شوند. این توده‌ها ممکن است در دیواره رحم یا داخل رحم قرار گیرند و خونریزی های زیاد در طول دوره قاعدگی را رقم بزنند، به ویژه اگر در نزدیکی لایه داخلی رحم قرار داشته باشند. همچنین، فیبروم‌ها ممکن است با فشار بر عروق و عروق خونی در داخل رحم، باعث افزایش خونریزی شوند.

کیست های تخمدان

کیست ‌های تخمدان نادرمی‌توانند عاملی برای بروز این خونریزی ها باشند اما در برخی موارد خاص، ممکن است کیست‌ های تخمدان باعث افزایش خونریزی شوند. عوامل زیر ممکن است به عنوان علت‌های خونریزی شدید در پریودی ناشی از کیست‌های تخمدان مطرح شوند:

·         تخریب کیست و ترکیدگی

·         فشار زیادی روی عروق در داخل تخمدان

سرطان‌ های خاص

بعضی از انواع سرطان‌ ها مانند سرطان رحم و یا سرطان تخمدان عاملی برای بروز این مشکلات هستند که باید توسط بهترین متخصص زنان مورد پیگیری و درمان قرار گیرند.

دوران قبل از یائسگی

دوران قبل از یائسگی در برخی بانوان با خونریزی شدید در دوره قاعدگی همراه خواهد بود زیرا در این زمان، نوسانات هورمونی، تغییرات در رحم و اختلالات سیستمی تناسلی برای بانوان در حال رخ دادن است.

دوران پس از زایمان

دوران پس از زایمان به علل متعددی دچار خونریزی های شدید خواهد شد که مشابه با پریودی هستند اما شدت بسیاری دارند. از جمله:

·         پس از زایمان، رحم باید به حالت اولیه خود بازگردد و دارای التهابات زیاد است.

·         تغییرات هورمونی پس از زایمان، به ویژه تناوب سطح هورمون ‌های استروژن و پروژسترون

التهاب مزمن رحم

وضعیت‌ هایی مانند التهاب مزمن رحم می‌تواند با تغییرات در دیواره رحم و عروق رحمی همراه باشد که باعث افزایش خونریزی در دوره قاعدگی می‌شود. این نوع التهاب معمولاً با درد و خونریزی شدید همراه است و نیاز به درمان پزشکی دارد.

علت شدید شدن خونریزی در یک قاعدگی

در برخی موارد بانوان در یک دوره قاعدگی و در زمان پریودی، خونریزی غیر معمول و زیادی دارند و عوامل مختلفی باعث این شدت خون ریزی می‌شود. در ادامه برخی از دلایل خونریزی شدید در یک دوره قاعدگی را بیان می‌کنیم.

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم یکی از عواملی است که باعث شدید شدن خونریزی در یک دوره قاعدگی شود. وقوع بارداری خارج از رحم به معنای پیوند جنین خارج از رحم، معمولاً در لوله‌ های فالوپی، رحم، یا دیگر مکان‌ هایی که برای رشد جنین مناسب نیستند، است.

سقط جنین

پس از یک سقط جنین، بافت‌ های رحم که برای پیوند جنین آماده شده بودند، شروع به لرزیدن می‌کنند و این باعث خونریزی فراوان در یک دوره پریودی بعد از این سقط می‌شود.

استفاده از ابزار درون رحمی

استفاده از ابزار های درون رحمی برای تشخیص برخی بیماری ها یا برطرف سازی آن ها احتمال بروز خونریزی شدید در دوره پریود را به همراه دارد.

مصرف داروهای خاص

مصرف برخی داروها می‌تواند یکی از عواملی باشد که باعث شدید شدن خونریزی در یک دوره قاعدگی شود مانند:

·         آنتی‌کوآگولانت‌ها

·         ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی (NSAIDs)

·         داروهای هورمونی

·         داروهای آنتی‌دپرسانت

علت خونریزی شدید در روز اول قاعدگی

علت خونریزی شدید در روز اول قاعدگی ممکن است به دلیل فعالیت هورمونی در بدن باشد. در طول ماهیت قاعدگی، سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن تغییر می‌کند، که این تغییرات ممکن است باعث تحریک رحم و لخته ‌پذیری کاهشی شود. بنابراین، در روزهای اولیه قاعدگی، خونریزی ممکن است شدیدتر باشد.

داروهای جلوگیری از حاملگی

این داروها معمولاً شامل قرص های ضد بارداری و اسپیرال ‌های هورمونی هستند. مصرف این داروها سبب تغییراتی در الگوی قاعدگی شامل افزایش یا کاهش میزان خونریزی یا خونریزی نامنظم در روز اول قاعدگی می‌شوند.

تغییرات دارویی

تغییرات در مصرف داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکت ‌و تغییر در داروهای ضدبارداری یا موثر بر هورمون ها خونریزی روز اول قاعدگی را افزایش می‌دهد.

علت خونریزی شدید پریودی چگونه تشخیص داده میشود؟

برای تشخیص علت خونریزی شدید در دوره قاعدگی، پزشک از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند.

·         پزشک ممکن است سوالاتی در مورد الگو و شدت خونریزی شما، تغییرات در دوره قاعدگی، استفاده از داروها، مشکلات سلامتی قبلی و تاریخچه قاعدگی شما بپرسد.

·         بررسی رحم و اعضای تناسلی دیگر به منظور جستجوی نشانه‌ هایی از عفونت یا وجود توده‌های خونی یا سایر مشکلات

·         برای تشخیص دقیق آزمایشات خون شامل بررسی سطح هورمون ‌هایی مانند استروژن و پروژسترون، تست‌ های لخته ‌پذیری خون و آزمایشات دیگر را تجویز می‌کند.

·         تصویربرداری به منظور بررسی رحم و اعضای تناسلی دیگر برای تشخیص مشکلات مانند توده ‌های رحمی یا پلیپ‌ها استفاده می‌شود. 

درمان خونریزی شدید قاعدگی

برای درمان خونریزی شدید قاعدگی، روی رفع علت اصلی خونریزی تمرکز می‌شود.

·         استفاده از داروهایی برای کنترل خونریزی

·         استفاده از هورمون پروژسترون یا استروژن

·         قرار دادن اسپیرال یا آی یو دی

·         در مواردی که خونریزی ناشی از مشکلات جدی مانند توده‌ های رحمی، پلیپ‌ های رحمی یا نواقص دیگر است، جراحی انجام می‌شود.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *