logo-1
Search
Close this search box.

حاملگی خارج رحم چیست

حاملگی خارج از رحم نوعی از بارداری است که خارج از رحم شما اتفاق می افتد. بارداری خارج رحم زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک بارور شده در مکانی کاشته می‌شود که می تواند روند رشد را مختل کند. حاملگی خارج رحم اغلب در لوله فالوپ (ساختاری که تخمدان ها و رحم شما را به هم متصل می کند) اتفاق می افتد. حاملگی خارج از رحم به ندرت ممکن است در تخمدان، حفره شکمی یا دهانه رحم رخ دهد. حاملگی خارج رحم حالت طبیعی ندارد و بهتر است هرچه سریع تر برای درمان آن به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. برای مطالعه بیشتر درباره حاملگی خارج رحم، علائم بارداری خارج از رحم و … با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم کجا اتفاق می افتد؟

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته شود. تخمک قرار است به سمت لوله های فالوپ حرکت کند و خود را در دیواره رحم قرار دهد. رحم جایی است که تخمک می تواند رشد کند. در حاملگی خارج رحمی، تخمک در یکی از ساختارهای مسیر کاشته می شود. شایع ترین جایی که ممکن است این اتفاق بیفتد داخل لوله های فالوپ شما است. اکثر حاملگی های خارج از رحم در حدود 90% موارد در این ناحیه اتفاق می افتد.

بارداری خارج از رحم چقدر شایع است؟

حاملگی خارج از رحم در حدود 2 درصد از تمام حاملگی ها رخ می دهد.

برای مطالعه بیشتر درباره لابیاپلاستی در شیراز کلیک کنید.

علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

علائم اولیه حاملگی خارج رحم می تواند بسیار شبیه به علائم معمول بارداری باشد. با این حال، ممکن است علائم دیگری را در طول حاملگی خارج از رحم تجربه کنید، از جمله علائم حاملگی خارج رحم عبارتند از:

 • خونریزی واژن
 • درد در ناحیه زیر شکم، لگن و کمر
 • سرگیجه یا ضعف

اگر لوله فالوپ شما پاره شود، درد و خونریزی می تواند آنقدر شدید باشد که علائم دیگری نیز ایجاد کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • غش کردن
 • فشار خون پایین (هیپوتانسیون)
 • درد شانه
 • فشار رکتوم یا مشکلات روده

هنگامی که لوله فالوپ می ترکد، ممکن است درد ناگهانی و تیز زیر شکم را احساس کنید. در این موقعیت فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید تا روند درمان هرچه سریع تر آغاز شود.

چه چیزی باعث حاملگی خارج از رحم می شود؟

در بیشتر موارد، شرایطی که حرکت تخمک به سمت لوله فالوپ را کند یا مسدود می کند، باعث حاملگی خارج از رحم می شود. حاملگی خارج رحم ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیافتد:

 • شما دارای بافت اسکار، چسبندگی یا التهاب ناشی از جراحی قبلی لگن هستید.
 • لوله های فالوپ شما آسیب دیده اند، مانند عفونت های مقاربتی (STI)
 • انسداد لوله فالوپ
علائم بارداری خارج رحم

چه کسانی در معرض حاملگی خارج رحمی هستند

چندین عامل خطر وجود دارد که می تواند شانس شما را برای ایجاد حاملگی خارج رحم افزایش دهد. اگر موارد زیر را داشته باشید ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به حاملگی خارج از رحم باشید:

 • حاملگی خارج از رحم قبلی
 • سابقه بیماری التهابی لگن (PID)، عفونتی که می تواند باعث ایجاد بافت اسکار در لوله های فالوپ، رحم، تخمدان ها و دهانه رحم شود.
 • جراحی لوله های فالوپ (از جمله بستن لوله ها) یا سایر اندام های ناحیه لگن
 • سابقه ناباروری
 • درمان ناباروری با لقاح آزمایشگاهی (IVF)
 • اندومتریوز
 • عفونت های مقاربتی (STIs)
 • IUD در زمان لقاح
 • سابقه مصرف دخانیات

خطر حاملگی خارج رحم نیز می تواند با افزایش سن افزایش یابد. افراد بالای 35 سال بیشتر از افراد زیر 35 سال در معرض خطر هستند. تا 50 درصد از افرادی که حاملگی خارج از رحم را تجربه می کنند هیچ یک از عوامل خطر فوق را ندارند. برای مطالعه درباره عفونت واژن کلیک کنید.

عوارض حاملگی خارج رحم

رحم شما تنها عضوی است که می تواند جنین در حال رشد را نگه دارد و با رشد جنین کشیده و منبسط شود. لوله های فالوپ شما به این اندازه انعطاف پذیر نیستند. آنها می توانند با رشد تخمک بارور شده دچار پارگی شوند. اگر این اتفاق بیفتد، می تواند باعث خونریزی داخلی شدید و تهدید کننده زندگی شود که بسیار خطرناک است. برای جلوگیری از آسیب به لوله فالوپ و سایر اندام ها، خونریزی داخلی و احتمالاً مرگ، بارداری خارج از رحم باید فوراً درمان شود.

درمان حاملگی خارج رحمی

متخصص زنان و زایمان برای درمان حاملگی خارج از رحمی راهکارهای درمانی زیر را رائه خواهد داد:

متوترکسات برای حاملگی خارج از رحم

در برخی موارد، ارائه دهنده شما ممکن است استفاده از دارویی به نام متوترکسات را برای جلوگیری از رشد تخمک بارور شده و پایان دادن به بارداری پیشنهاد دهد. این دارو نباید به لوله های فالوپ شما آسیب برساند. اگر لوله فالوپ شما قبلاً پاره شده است، نمی توانید از این دارو استفاده کنید.

این گزینه نسبت به جراحی کمتر تهاجمی است، اما نیاز به جلسات متعددی دارد تا درمانگر شما بتواند سطوح HCG شما را کنترل کند. مهم است که در این موارد پیگیری مداوم داشته باشید. در موارد نادر، اگر سطح HCG با یک دوز به اندازه کافی کاهش نیابد، تزریق دوم متوترکسات ضروری است. با پزشک خود در مورد عوارض جانبی و خطرات احتمالی متوترکسات صحبت کنید.

جراحی برای حاملگی خارج رحمی

در صورتی که لوله فالوپ شما پاره شده باشد یا در خطر پارگی قرار داشته باشید، پزشک شماحاملگی خارج از رحم را با جراحی درمان می کند. این یک جراحی اورژانسی و یک درمان نجات بخش است. روش جراحی حاملگی خارج رحم معمولاً به صورت لاپاراسکوپی (از طریق چندین برش کوچک در شکم شما) در حالی که تحت بیهوشی در خواب هستید انجام می شود. جراح ممکن است کل لوله فالوپ شما را با تخمک در داخل آن خارج کند یا تخمک را از لوله خارج کند (با حفظ لوله فالوپ).

جهت مشاوره با بهترین متخصص زنان در شیراز دکتر فاطمه موحد در خصوص علائم بارداری خارج از رحم و روش های درمانی آن می توانید از طریق شماره تلفن های درج شده در سایت اقدام کنید همچنین از طریق مشاوره آنلاین ماوراطب دکتر فاطمه موحد نیز می توانید به صورت مستقیم سوالات خود را با پزشک مطرح کنید.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *