logo-1
Search
Close this search box.

تفاوت تبخال و زگیل تناسلی

اگر بخواهیم تفاوت تبخال و زگیل تناسلی را با زبانی روان و ساده بیان کنیم باید بگوییم که، تبخال تناسلی می تواند به شکل تاول یا زخم مانند باشد که معمولا  رنگ قرمز دارد، اما زگیل تناسلی می تواند به رنگ پوست هم در بدن ظاهر شود و هر دو مورد را می توان در گروه  بیماری های مقاربتی دسته بندی کرد که در این مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

تفاوت بین زگیل و تبخال تناسلی

تفاوت های تبخال و زگیل تناسلی چیست؟

در خیلی موارد افراد به اشتباه این دو بیماری مقاربتی را یکی می دانند در حالی که تبخال تناسلی و زگیل تناسلی نشانه های متفاوتی دارند که به آن اشاره خواهیم کرد.

بروز تبخال تناسلی در اشخاص منجر به ایجاد زخم می شود که همین زخم ها به شکل تاول در بدن شخص ظاهر می شوند و معمولا هم رنگ قرمز رنگی دارند. تبخال ها زخم های حاوی آب هستند که در دستگاه تناسلی شکل می گیرند و توسط دو سویه ویروس هرپس سیمپلکسHSV-1  و HSV-2 ایجاد می شوند که معمولا HSV-2 با تماس جنسی و زخم های تناسلی همراه می شود اما ویروس HSV-1 در بین بیماران شایع تر است و می تواند از طریق غیر جنسی نیز منتقل شود.

زگیل تناسلی شایع ترین عفونت مقاربتی است که منجر به شکل گیری برجستگی هایی در داخل و اطراف راست روده بیمار یا ناحیه تناسلی اش شکل می گیرد. زگیل تناسلی می تواند هر دو جنسیت، یعنی زن و مرد را درگیر خود کند. اما معمولا در رده سنی جوانان یا در برخی موارد نادر در نوجوانان این عارضه بیشتر بروز پیدا کرده است. جالب است بدانید که زگیل تناسلی به غیر از اطراف راست روده یا ناحیه تناسلی مانند آلت می تواند در کشاله ران ها، کیسه های بیضه، فرج و لب های واژن، دهانه رحم و مقعد شکل گیرد و می تواند لب، دهان گلو یا حتی زبان را نیز آلوده کند!

علائم متفاوت و مشخص تبخال و زگیل تناسلی

تبخال تناسلی ویروسی است که وقتی فردی را آلوده می کند در اوایل علائم مشخصی ندارد و خود فرد نیز در ابتدا متوجه این موضوع نمی شود، اما به مرور ضایعات تاول مانندی ایجاد می شود که ممکن است در برخی موارد هم ترکیده باشند و احساس سوزش و درد را برای فرد ایجاد کنند. این ضایعات ممکن است قبل از ایجاد شکل ظاهری سبب شوند فرد در ناحیه بروز احساس گزگز یا خارش داشته باشد و بعد از چند مدت تاول ها دیده شوند. ویروس هرپس می تواند باعث تب و سردرد در فرد بیمار شود بعلاوه ممکن است سبب تاول بر روی دهان و لب شود یا غدد لنفاوی کشاله ران را متورم کند. HSV ها حتی می توانند سبب درد مفاصل شوند یا حتی مشکلات ادراری ایجاد کنند.

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV شکل می گیرند. زگیل تناسلی معمولا زائدهای خشنی هستند که رنگ پوست می باشند. در برخی مواقع رنگ HPV ها خاکستری رنگ است که به رنگ سفید متمایل است. ظاهری گل کلمی شکل دارند و در برخی موارد هم صاف هستند و معمولا باعث درد در بیمار نمی شوند. در برخی موارد کوچک هستند و در برخی موارد هم به شکل دسته ای در نقطه ای متمرکز هستند و ظاهری بزرگ دارند. زگیل تناسلی می تواند در برخی موارد باعث، خونریزی خفیف یا احساس خارش و سوزش در ناحیه تناسلی نیز گردد.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

زگیل تناسلی یا همان HPV ها توسط پزشک براحتی قابل تشخیص می باشند زیرا به شکل زائد بروز می کنند، اما HSV ها یا همان تبخال های تناسلی چون در ابتدا ممکن است قابل رویت نباشند و به مرور ظاهر شوند با کمک آزمایش خون و سواب ضایعه تشخیص داده می شوند.

تفاوت نحوه انتقال تبخال تناسلی و زگیل تناسلی

تبخال تناسلی (ویروس هرپس) از جمله عفونت های آمیزشی است که از طریق مقاربت های واژینال، رابطه مقعدی و مقاربت دهانی منتقل می شود. HSV از طریق سطوح مانند ظروف، تختخواب یا کاسه توالت و… منتقل نمی شود. نکته مهم در انتقال این نوع ویروس این است که حتی هنگامی که ویروس در بدن غیر فعال است نیز می تواند از طریق غشای مخاطی به فرد سالم انتقال یابد.

زگیل تناسلی یک بیماری مسری است و می تواند از طریق تماس مستقیم با پوست یا خود زگیل منتقل شود. در واقع در بیشتر مواقع زگیل ها از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده براحتی منتقل می شوند. این بیماری می تواند از طریق رابطه دهانی از فرد آلوده به فرد سالم انتقال یابد.( رابطه دهانی فرد آلوده با ناحیه تناسلی فرد سالم و یا رابطه دهانی فرد سالم با ناحیه تناسلی فرد آلوده.) امکان انتقال HPV ها در برخی موارد از طریق تیغ آلوده و یا انجام عمل اپیلاسیون و لیزر در مکان های غیربهداشتی نیز وجود دارد. به همین علت بهتر است اگر به زگیل تناسلی مبتلا شده اید از شیو موهای زائد خود به وسیله تیغ جدا خودداری نمایید .

آیا پزشک برای درمان تبخال تناسلی و زگیل تناسلی متفاوت است؟

پزشکی که تبخال تناسلی را درمان می کند می تواند زگیل تناسلی را نیز درمان کند. بنابر این بهتر است از پزشکی متخصص راهنمایی بگیرید تا بهترین روش برای درمان شما بکار گرفته شود. دکتر فاطمه موحد، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در شیراز، دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران تجربه های موفقیت آمیز زیادی را در درمان زگیل تناسلی داشته است که می توانید با مراجعه به صفحه نوبت دهی و آشنایی با سوابق پزشکی دکتر موحد، بهترین روش درمان را با کمک ایشان انتخاب نمایید.

در نهایت باید یادآور شویم که با توجه به این که تبخال و زگیل تناسلی از دسته بیماری های مقاربتی هستند بسیار مهم است که پس از تشخیص، شریک جنسی خود را از وجود بیماری مطلع کنید تا بتوانید این بیماری را بهتر کنترل کرده و از انتقال آن جلوگیری نمایید. همچنین استفاده از کاندوم تا حدود قابل توجه ای از انتقال بیماری جلوگیری می کند و می توانید از واکسن های HPV و داروهای ضد ویروسی به منظور جلوگیری از شیوع و انتقال بیماری با توجه به نظر دکتر متخصص خود استفاده نمایید.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *