logo-1
Search
Close this search box.

تست پاپ اسمیر در شیراز

تست پاپ اسمیر در شیراز سبب تشخیص سرطان دهانه رحم می شود. این آزمایش سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم را که سرطانی هستند یا پتانسیل سرطانی را دارند بررسی می کنند. در طول آزمایش پاپ اسمیر، پزشک شما سلول های دهانه رحم را می گیرد تا در زیر میکروسکوپ علائم سرطانی را بررسی کند. همچنین آزمایش پاپ اسمیر ممکن است عفونت و التهاب خاصی را تشخیص دهد. برای آشنایی بیشتر با این آزمایش تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

پاپ-اسمیر

پاپ اسمیر چه چیزی را می تواند تشخیص دهد؟

پزشک پاپ اسمیر را به عنوان بخشی از معاینه لگن انجام می دهد. این تست سرطان دهانه رحم و خطر ابتلا به عفونت hpv را بررسی می کند.

آیا تست پاپ اسمیر در شیراز بیماری های مقاربتی را تشخیص می دهد؟

آزمایش پاپ اسمیر نمی تواند بیماری های مقاربتی را تشخیص دهد. برای آزمایش عفونت هایی مانند کلامیدیا یا سوزاک، پزشک یک سواب از دهانه رحم شما را می گیرد. همچنین آزمایش خون می تواند بخشی از بیماری های مقاربتی را شناسایی کند.

آیا در صورت انجام هیستروسکوپی به پاپ اسمیر نیاز دارید؟

هیستروسکوپی یک روش جراحی برای برداشتن رحم و دهانه رحم است. شاید بعد از انجام هیستروسکوپی، همچنان در معرض بروز سرطان باشید. بنابراین با پزشک خود صحبت کرده تا مطمئن شوید که می توانید آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنید.

اگر برای درمان یک مشکل غیر سرطانی مانند فیبروم رحم، هیستروسکوپی کامل انجام داده اید، احتمالا نیازی به پاپ اسمیر ندارید.

چگونه برای تست پاپ اسمیر در شیراز آماده شویم؟

برخی از کارهایی که در روزهای قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر انجام می دهید، می توانید روی نتایج آزمایش تاثیر بگذارد:

  • حداقل دو روز قبل از آزمایش از تامپون، کرم واژِینال یا دارو از دوش استفاده نکنید.
  • قرار ملاقات را حداقل پنج روز پس پایان دوره قاعدگی خود تنظیم کنید.

تست پاپ اسمیر در شیراز چگونه انجام می شود؟

در طول این روش پزشک شما اسپکولوم را وارد واژن می کند و ممکن است کمی فشار احساس کنید. این ابزار فلزی یا پلاستیکی واژن شما را باز نگه می دارد تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را ببیند. از یک کاردک کوچک برای خراش دادن آرام سلول های دهانه رحم استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: درمان نازایی در شیراز

بعد از پاپ اسمیر در شیراز چه انتظاری باید داشته باشیم؟

پزشک شما نمونه سلول را در یک ماده مایع در یک لوله یا شیشه قرار می دهد و آن را به آزمایشگاه می فرستد. متخصصی به نام پاتولوژیست نمونه های زیر میکروسکوپ را بررسی می کند تا سلول های غیر طبیعی را که ممکن است، سرطانی باشد را شناسایی کند.

آیا انجام آزمایش پاپ اسمیر خطراتی دارد؟

پاپ اسمیر بسیار ایمن و قابل اعتماد است. بعد از آزمایش لکه بینی خفیف امکان دارد داشته باشید، اما نباید گرفتگی یا دردی داشته باشید.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

آزمایش پاپ اسمیر نباید درد داشته باشد، اما ممکن است احساس ناراحتی کند. اگر احساس ناراحتی بیشتر از چند دقیقه یا خونریزی  بیش از 24 ساعت طول بکشد، به پزشک خود اطلاع دهید.

آزمایش-پاپ-اسمیر

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره زایمان سزارین بدانید.

آیا در صورت پریود بودن باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهیم؟

بهتر است از انجام تست در دوران پریودی خودداری کنید، زیرا می تواند نتایج را تغییر دهد. بیشتر پزشکان آزمایش پاپ اسمیر را در پایان دوره قاعدگی انجام می دهند.

چه زمانی باید نتایج آزمایش خود را دریافت کنم؟

دریافت نتایج آزمایشگاهی ممکن است تا سه هفته طول بکشد. پزشک به شما اطلاع می دهد که چه زمانی آزمایش پاپ اسمیر بعدی خود را انجام دهید.

نتایج پاپ اسمیر به چه معنا است؟

زمانی که نتایج خود را دریافت کردید، ممکن است پزشک، نتایج زیر را تشخیص دهد:

  • طبیعی: هیچ نشانه ای از بیماری وجود ندارد. این به این معنی است که هیچ چیز نامنظمی پیدا نشد.
  • نامشخص: آزمایشگاه نمی تواند طبیعی یا غیر طبیعی بودن سلول ها را تشخیص دهد. ممکن است شما فورا  یا  شش ماه دیگر برای انجام آزمایش پاپ اسمیر دیگر مراجعه کنید.
  • غیر طبیعی: سلول ها متفاوت از آنچه باید به نظر می رسد.

آیا نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر به این معنی است که شما سرطان دهانه رحم دارید؟

یک بافت غیر طبیعی به این معنی است که برخی از سلول های دهانه رحم شما غیر عادی به نظر می رسند. در برخی موارد، این موضوع می تواند نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم شما باشد. آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی به معنای ابتلا به سرطان نیست. اما نیاز به پیگیری دقیق، پزشک شما دارد.

آیا تست پاپ اسمیر در شیراز می تواند کیست تخمدان را تشخیص دهد؟

خیر، تست پاپ اسمیر کیست تخمدان را تشخیص نمی دهد. با این حال، معاینه لگن می تواند یک کیست تخمدان را تشخیص دهد. در طول معاینه لگن، پزشک شما رحم و لگن شما را برای توده ها احساس می کند. اگر کیست تشخیص داده شود، آن ها احتمالا آزمایشات بیشتری را درخواست می کنند و گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارند.

بیشتر بخوانید: مراقبت های دوران بارداری

نتیجه گیری

تست پاپ اسمیر که به آن پاپ نیز گفته می شود، روشی برای آزمایش سرطان دهانه رحم در زنان است. آزمایش پاپ اسمیر در شیراز شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم می شود. تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد.

سوالات متداول

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *