logo-1
Search
Close this search box.

بیماری های شایع زنان را بشناسید

بیماری های شایع زنان شامل سرطان تخمدان و بیماری های دستگاه تناسلی است، که باید تحت درمان قرار بگیرند. برای آشنایی بیشتر با بیماری های شایع زنان تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بیماری-زنان

انواع بیماری های شایع زنان

شایع ترین بیماری زنان شامل:

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان رشد سلول هایی است که در تخمدان ها تشکیل می شود. سلول ها به سرعت تکثیر می شوند و می توانند به بافت های سالم بدن حمله کرده و آن ها را ازبین ببرد. این بیماری پنجمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است.

علت دقیق سرطان تخمدان ناشناخته است، اما برخی عوامل مانند سن بالا، سابقه خانوادگی سرطان، درمان جایگزین هورمونی و چاقی می توانند علل سرطان تخمدان باشد.

کیست تخمدان

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل یا روی تخمدان ها ایجاد می شود. آن ها در زنان در سنین باروری رایج هستند و می توانند به دلایل مختلفی مانند عدم تعادل هورمونی، اندومتریوز یا اختلال در روند آزاد سازی تخمدان در طول چرخه قاعدگی ایجاد شود.

عفونت واژن

عفونت واژن، عفونتی است  که واژن را درگیر میکند، کانالی که از دستگاه تناسلی خارجی به دهانه رحم در زنان منتهی می شود. انواع مختلف عفونت واژن شامل:

  • باکتریایی
  • عفونت قارچی
  • عفونت دستگاه ادراری
مریضی-زنان

انواع بیماری های شایع دستگاه تناسلی در زنان

انواع بیماری های تناسلی در زنان شامل موارد مختلفی از جمله:

اندومتریوز

اندومتریوز اختلالی است که رحم را تحت تاثیر قرار می دهد. زمانی است که بافت پوشاننده رحم، که به عنوان بافت آندومتر نیز شناخته می شود، در مکان های دیگر خارج رحم مانند تخمدان ها، ناحیه لگن و روده بزرگ رشد می کنند. تغییرات هورمونی مربوط به چرخه قاعدگی باعث می شود، این بافت های غیر طبیعی که قرار گرفته اند ملتهب شوند و باعث درد شوند.

دیسپلازی دهانه رحم

در دیسپلازی دهانه رحم، رشد غیر طبیعی سلول ها در داخل و اطراف دهانه رحم به معنای ابتلای فرد به سرطان نیست، اما اگر این بیماری درمان نشود، می تواند به سرطان تبدیل شود. دیسپلازی دهانه رحم از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود.

فیبرم رحم

فیبرم های رحمی تومورهایی هستند که از بافت ها و سلول  های ماهیچه ای تشکیل شده اند، که در داخل و اطراف دیواره رحم رشد می کنند. فیبرم های رحمی در بیشتر مواقع ماهیت خوش خیم دارند.

اختلالات قاعدگی

اختلالات مربوط به چرخه قاعدگی تقریبا همیشه ناشی از عدم تعادل هورمونی همراه با اختلالات مربوط به لخته شدن خون، سرطان، کیست تخمدان، فیبرم رحم و بیماری های مقاربتی است. این ها بر اساس سابقه پزشکی بیمار، علائم و آزمایشاتی مانند تست پاپ، آزمایشات هورمونی و خون تشخیص داده می شوند.

سرطان زنان

سرطان زنان به معنای هر نوع سرطانی است که برای اولین بار در اندام های  تناسلی زنان ظاهر می شود، انواع سرطان ها شامل:

  • سرطان تخمدان
  • سرطان رحم
  • سرطان واژن
  • سرطان دهانه رحم
بیماری-های-شایع-زنان

HIV
این ویروس، سلول های CD4 بدن را هدف قرار می دهد. این سلول ها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. اچ آی وی این سلول ها را ازبین میبرد و سیستم ایمنی بدن انقدر ضعیف می شود که نمی تواند مانند قبل با عفونت ها مقابله کند. هیچ درمانی برای HIV وجود ندارد، اما می توان آن را با دارو کنترل کرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک
سندرم تخمدان پلی کیستیک زمانی اتفاق می افتد که غدد کلیوی در بدن زنان یا تخمدان ها مقادیر بیشتر از هورمون مردانه را نسبت به مقدار طبیعی تولید می کنند. همچنین یکی از نگرانی های رایج سلامت باروری برای زنان است که هر زنی باید از آن آگاه باشد.

بیماری های مقاربتی (STD)
بیماری های مقاربتی عفونت هایی هستند که می توانند با داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با فرد آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. این بیماری عمدتا توسط عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها و غیره ایجاد می شوند.

یائسگی
هر زن در مقطعی از سن خود یائسه می شود، اگرچه یائسگی یک بیماری نیست، اما گاهی برای زنان خاصی مشکلاتی ایجاد کند. به طور کلی علائم یائسگی است که برخی از زنان به سختی می توانند با آن کنار بیایند.

نتیجه گیری
بیماری های شایع زنان شامل سرطان سینه، سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم، آندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک و عفونت های دستگاه ادراری است.

سوالات متداول

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *