logo-1
Search
Close this search box.

انواع پرده بکارت همراه با عکس

انواعی از پرده بکارت وجود دارد که یک غشای نازک است که تا حدی دهانه واژن را می پوشاند. انواع مختلف پرده بکارت وجود دارد که در ادامه به آن کرده ایم، بنابراین تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

پرده-بکارت

پرده بکارت کریبریفرم

پرده بکارت یک غشای گوشتی اطراف واژن است که معمولا فقط یک سوراخ دارد. پرده بکارت کریبریفورم (غربالی) یکی از انواع پرده بکارت غیر طبیعی است که دارای چندین سوراخ کوچک است که می تواند در جریان قاعدگی، رابطه جنسی و استفاده از تامپون اختلال ایجاد کند. پرده بکارت کریبریفورم گاهی اوقات از بین می رود یا جراحی جزئی به نام هایمنکتومی می توان آن را اصلاح کرد.

با پرده بکارت کریبریفرم، ترشحاتی مانند خون قاعدگی می تواند از واژن شما خارج شود. اما خون ممکن است کند تر از حد معمول خارج شود، به این معنی که دوره های قاعدگی ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد. برخی دیگر از این علائم شامل:

  • خونریزی یا در در هنگام رابطه جنسی
  • ناتوانی در قرار دادن تامپون یا برداشتن آن
  • درد در هنگام گذاشتن یا برداشتن تامپون

پرده بکارت بدون سوراخ

یکی دیگر از انواع پرده بکارت، پرده بدون سوراخ است که یک وضعیت نادر است. در این نوع از پرده بکارت، کاملا دهانه واژن شما را پوشیده است. این یک ناهنجاری مادرزادی در نظر گرفته می شود. پرده بکارت معمولا دهانه واژن را احاطه کرده است. اگر پرده بکارت بدون سوراخ دارید، این بافت دهانه را مسدود می کند، بنابراین هیچ سوراخی وجود ندارد.

اگر پرده بکارت بدون سوراخ دارید، ممکن است تا زمانی که به سن بلوغ نرسیده اید، از آن بی خبر باشید. خون در طول دوران قاعدگی در داخل واژن شما گیر می کند، زیرا پرده بکارت خروجی رحم شما را می پوشاند. این موضوع می تواند باعث درد در شکم، احساس پری در شکم، ادرار دردناک و یا یبوست شود.

پرده بکارت بدون سوراخ در طول معاینه تشخیص داده می شود. این موضوع ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک نوزاد تازه متولد شده است یا بعد از آن در سال های نوجوانی اتفاق بیفتد. هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده دارای پرده بکارت بدون سوراخ است، اغلب به صورت یک برآمدگی کوچک دیده می شود. در نوجوانان، پرده بکارت بدون سوراخ پس از شروع علائم یا در طول معاینه توسط دکتر زنان تشخیص داده می شود.

پرده بکارت سوراخ کوچک

این نوع پرده بکارت زمانی است که پرده بکارت شما یک سوراخ کوچک در خود دارد، اما در غیر این صورت تمام دهانه واژن شما را می پوشاند. این یک بیماری نادر  مادرزادی است. اگر پرده بکارت سوراخ کوچک دارید، پرده بکارت شما به جز یک سوراخ کوچک، واژن شما را می پوشاند. این سوراخ می تواند باعث قاعدگی شود، اما ممکن است علائم دردناک دیگری ایجاد کند.

پزشک پرده بکارت سوراخ کوچک را در طول معاینه بصری تشخیص می دهند. با این حال، بیشتر در دوران بلوغ تشخیص داده می شود، زیرا علائم به دلیل مشکلات در قاعدگی ظاهر می شود.

انواع-پرده-بکارت

بیشتر بخوانید: تزریق چربی به واژن در شیراز

پرده بکارت جدا شده

از انواع پرده بکارت می توان پرده بکارت جدا شده را نام برد، که این مورد زمانی اتفاق می افتد که پرده بکارت شما یک تکه پوسته یا بافت اضافی در وسط دارد و به جای سوراخ، دو سوراخ مجزا ایجاد می کند. پرده بکارت یک تکه بافت حلقه ای مانند است که دهانه واژن را احاطه کرده است. نباید دهانه واژن شما را بپوشاند یا مسدود کند.

فقط متخصص زنان شما میتواند پرده بکارت جدا شده را تایید کند. با این حال، ممکن است نشانه هایی از پرده بکارت مانند مشکل در گذاشتن یا برداشتن تامپون یا رابطه جنسی دردناکی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان

نتیجه گیری

پرده بکارت دارای انواع مختلفی است که برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد، برای مثال می تواند  پرده بکارت کریبریفرم، بدون سوراخ، سوراخ کوچک و پرده بکارت جدا شده باشد.

سوالات متداول

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *