logo-1
Search
Close this search box.

6 نکته در انتخاب سوتین مناسب بارداری

در دوران بارداری رشد سینه ها نیز افزایش پیدا می کند. در برخی از خانم ها افزایش سایز سینه ها از هفته ششم بارداری آغاز می شود اما در برخی نیز ممکن است تا سه ماهه سوم بارداری افزایش سایز چندانی نداشته باشد. افزایش حجم سینه ها به دلیل انبساط مجاری شیردهی برای آمادگی دوران شیردهی اتفاق می افتد. علاوه بر افزایش سایز کاپ سوتین ممکن است در اندازه دور سینه نیز احساس افزایش سایز داشته باشید به این دلیل که قفسه سینه برای رشد جنین جا باز می شود و همین موضوع باعث افزایش سایز و دور سینه می شود. انتخاب سوتین مناسب بارداری اهمیت زیادی در راحتی مادر در دوران بارداری دارد و سوتین نامناسب می تواند عوارضی مانند گردن درد، کمر درد و درد سینه ها داشته باشد. سوتین مناسب بارداری باید راحت و آزاد باشد و فضا و کشش کافی برای رشد سینه ها در دوران بارداری را داشته باشد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر فاطمه موحد به توضیحات بیشتری درباره انتخاب سوتین مناسب بارداری و نکات انتخاب لباس بارداری مناسب می پردازیم با ما همراه باشید.

آیا برای بارداری نیاز به سوتین مخصوص دارم؟

همانطور که در ابتدا گفته شد در دوران بارداری تغییراتی در بدن، اندازه شکم و اندازه سینه ها در طی 9 ماه بارداری برای مادر اتفاق می افتد. بنابراین لباس های قبلی و سوتین های پیش از بارداری دیگر کارساز نخواهد بود. از زمانی که جنین شروع به رشد کند نیاز به لباس بارداری و سوتین مناسب بارداری خواهید داشت. حتی اگر لباس و سوتین پیش از بارداری شما اندازه بزرگتر از سایز معمولتان باشد نیز در دوران بارداری مناسب نیست. چرا که سوتین های معمولی اندازه نوار ثابتی دارند که برای رشد سینه ها و قفسه سینه شما فضا کافی را ایجاد نمی کنند. بنابراین منجر به درد در قفسه سینه و سینه ها و کمردرد می شود.

انتخاب سوتین بارداری

مزایای استفاده از سوتین مناسب بارداری

در اینجا چند مورد از مزایای استفاده از سوتین مناسب بارداری را آورده ایم:

  • کاهش افتادگی و کشیدگی بافت سینه
  • کاهش کمردرد و ناراحتی ناشی از سنگینی سینه ها
  • راحتی و کشسانی بودن جنس سوتین بارداری
  • سوتین‌های دارای تکیه گاه شیردهی دارای فلپ‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را پایین آورد تا نوک پستان برای شیردهی در دسترس نوزاد باشد

آیا می توان در دوران بارداری از سوتین استفاده نکرد؟

اگر در مورد حذف کامل سوتین در دوران بارداری کنجکاو هستید، بهتر است در این تصمیم تجدید نظر کنید. سینه ها هیچ ماهیچه ای ندارند و این بدان معناست که افتادگی معمولا دائمی است و قابل برگشت نیست. انتخاب سینه بند مناسب برای بارداری که نگهدارنده و راحت باشد تنها راه جلوگیری از این امر و حفظ ظاهر مناسب و احساس راحتی در سینه ها است.

✅بیشتر بخوانید: مراقبت های دوران بارداری

نکات انتخاب سوتین مناسب بارداری

در خصوص انتخاب سوتین بارداری نکاتی وجود دارد که با آگاهی از این نکات می توانید انتخاب مناسب تری داشته باشید.

1. نوع

در انتخاب سوتین مناسب بارداری انتخاب نوع مناسب اهمیت فراوانی دارد. برای انتخاب سینه بند مناسب بارداری باید ابتدا انواع سوتین را بشناسید که در ادامه به توضیحاتی درباره انواع سوتین بارداری می پردازیم.

  • سوتین معمولی: این ها سوتین هایی هستند که شما به طور معمول از آنها استفاده می کنید. این نوع از سوتین ها عموما دارای فنجان های تک لایه هستند، ممکن است سیمی یا پد دار باشند و برای سینه ها در هر اندازه طراحی شده اند.
  • سوتین بارداری: این سوتین‌ها نسخه تنظیم‌شده‌تری از سوتین‌های معمولی هستند که دارای فنجان‌های چند لایه، تسمه‌های پهن‌تر و نوارهای قابل تنظیم هستند.
  • سوتین شیردهی: سوتین‌های شیردهی مانند سوتین‌های باردارینگهدارنده و راحت هستند، اما دارای ویژگی فنجان‌های کشویی هستند که امکان دسترسی به سینه را برای شیردهی فراهم می‌کنند.

2. سایز

برای انتخاب سوتین مناسب بارداری باید سایز مناسب خود را بدانید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که در طی دوران بارداری و با رشد جنین این اندازه نیز افزایش پیدا خواهد کرد و باید سوتین مناسب بارداری را طوری انتخاب کنید که در طی زمان نیز کارآمد باشد.

3. نگهدارندگی

یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب سوتین مناسب بارداری نگهدارندگی آن است. در طی زمان بارداری و با رشد سینه ها و سنگین تر شدن آنها افتادگی در بافت سینه اتفاق می افتد که برای خانم ها خوشایند نیست. بنابراین سوتین مناسب بارداری باید سینه ها در حالت راحت و آزادی به صورت فیت و مناسب نگهداری کند تا از افتادگی و شل شدگی بافت سینه جلوگیری شود.

سوتین بارداری

4. راحتی

هنگامی که باردار هستید، مهمترین نکته شما آرامش و راحتی شما خواهد بود. با حالت تهوع صبحگاهی، ادرار مکرر و لگد زدن نوزاد، آخرین چیزی که باید نگران آن باشید این است که سوتین شما چقدر راحت است! بنابراین راحتی و سبک بودن و آزاد بودن سوتین مناسب بارداری اهمیت زیادی دارد.

5. ظاهر

شاید تصور عام اینطور باشد که سوتین مناسب بارداری صرفا از لحاظ کارایی مناسب است و از لحاظ ظاهری نمی توان توقع جذابیت چندانی داشت. در حال که امروزه شرکت های مختلف طراحی های جذابی برای سوتین مناسب بارداری انجام داده اند که در عین راحتی جذابیت خود را نیز حفظ کنید.

6. تعداد

حال که اطلاعات کلی درباره انتخاب سوتین مناسب بارداری را کسب کرده اید و می دانید کدام سوتین مناسب شما است شاید این سوال برایتان ایجاد شود که در دوران بارداری چند سوتین مورد نیاز است؟ قاعده کلی این است که حداقل سه سوتین بارداری و سه سوتین شیردهی داشته باشید. این تعداد در طی رشد جنین و افزایش سایز شما و برای تعداد دفعات شستشو می تواند کافی باشد تا همیشه سوتین مناسب بارداری راحت و تمیز داشته باشید. سینه بند مناسب برای بارداری ممکن است گران باشد، بنابراین بهتر است در مورد سوتین های بارداری به جای کمیت، به سراغ کیفیت بروید و اگر کیفیت خوبی دارند، تا زمانی که به آن نیاز دارید دوام خواهند داشت.

dr-fatememovahed

دکتر فاطمه موحد

دارای بورد تخصصی در رشته زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند. همچنین دکتر موحد عضو انجمن علمی جراحان و متخصصان زنان ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *